7.5 C
Vilnius
2024 / 04 / 18

7 patarimai, kaip išleisti mažiau: padės ne tik sutaupyti, bet ir apsisaugoti nuo viruso

Ar jau skaitete?

Ne vienas sutiks, kad gebėjimas tinkamai planuoti savo finansus suteikia ramybės bei saugumo jausmą, ypatingai tais atvejais, kai nutinka krizinės situacijos – prarandamas darbas, sumažėja pajamos arba dėl nenumatytų aplinkybių staiga išauga išlaidos. Tad, kaip elgtis su pinigais ir kaip planuoti savo išlaidas, kad nieko netrūktų, o ir liktų juodai dienai, mintimis dalijasi žinoma asmeninių finansų ekspertė Odeta Bložienė. Savo ruožtu lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ atstovai atkreipia dėmesį, kad atsakingas pirkinių planavimas taip pat yra itin svarbi finansų planavimo dalis.

- Reklama -

N24.lt – NAUJAS!


Asmeninių finansų ekspertė Odeta Bložienė.

Neskaičiavimas – „finansinė tamsa“

O. Bložienė pastebi, kad apklausų duomenimis net du trečdaliai gyventojų niekaip nefiksuoja savo pajamų ir išlaidų bei nesupranta, kokią naudą jiems gali atnešti sudėliotas asmeninis biudžetas. Anot jos, tai – didžiausia finansinė klaida, mat kol žmogus tiksliai nemato, kiek pinigų gauna ir kam juos išleidžia, tol susitaupyti ir pasiekti finansinių tikslų nepavyks.

„Kol tiksliai nematome, kiek pinigų gauname ir kam juos išleidžiame, esame tarsi tamsoje. Tam, kad iš jos išliptume, pirmiausia reikėtų patikrinti, ar išlaidos neviršija pajamų. Jei ne, jų skirtumas yra minimali suma, kiek kiekvieną mėnesį turėtų likti lėšų taupymui ar išsikeltiems tikslams. Visgi, jei žmogus nori sutaupyti daugiau, reikėtų kiekvieną išlaidų eilutę išsinagrinėti atskirai bei įvertinti, kam išleidžiama daugiausia. Būtent nuo šių išlaidų mažinimo reikėtų pradėti pokyčius“, – aiškina O. Bložienė.

Asmeninių finansų ekspertė pataria, kad nusprendus įgyvendinti pokyčius nereikėtų visko keisti iškart, mat taip rizikuojama prarasti motyvaciją ir grįžti prie senų įpročių. Tik sėkmingai sumažinus išlaidas vienoje srityje, reikėtų imtis kitos.

„Įvardinkite konkretų tikslą, kam norite sutaupyti. Žinodami, kad kažko atsisakę dabar – vėliau mėgausitės norimu pirkiniu, taupysite lengviau. Tam, kad skaičiavimas būtų paprastesnis, rekomenduoju pasinaudoti technologijomis. Pamatyti išlaidas ir net sutaupyti gali padėti įvairios programėlės ar bankai – pavyzdžiui, galite užsisakyti išlaidų apvalinimo paslaugą ir kaskart pirkdami keliolika centų atsidėsite taupymui“, – pataria ekspertė.

- Reklama -

Taupyti nepavyksta dėl klaidų

Tiesa, specialistė atkreipia dėmesį, kad taupymas namuose, neplanavimas, skuboti ir emocionalūs sprendimai, neryžtingumas bei kantrybės stoka yra pagrindinės klaidos, kišančios koją geresniam finansų valdymui. Asmeniniuose finansuose svarbiausia yra nuoseklumas, gebėjimas priimti sprendimus įvairiose situacijose ir įgūdžių lavinimas. O. Bložienė pabrėžia, kad taupymas bei gebėjimas atidėti dalį savo pajamų yra įprotis, kurį galima išsiugdyti.

„Įgūdžiams ir įpročiams atsirasti reikia laiko, todėl labai svarbu pradėti juos lavinti net turint ir pačias mažiausias pajamas. Vaikai turi išmokti taupyti iš savo kišenpinigių, studentai iš stipendijos ir tėvų paramos, o vėliau – ir gaunant darbo užmokestį. Reikia visada prisiminti, jog augant pajamoms išlaidos labai sparčiai prisitaikys prie pasikeitusios situacijos ir pajamų augimo nepasijus. Vis dėlto, išmokus atidėti dalį nuo mažų pajamų, kur kas lengviau bus atidėti ir nuo didėjančių“, – įžvalgomis dalijasi ekonomistė.

Planavimas ne tik taupymui, bet ir saugumui

Savo ruožtu „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė planuojant finansus ragina atkreipti dėmesį ir į apsipirkimų planavimą bei maisto nešvaistymą. Ji teigia, kad neretai į parduotuves atvažiuojantys žmonės būna numatę, kokių maisto produktų jie norėtų, tačiau neįvertinę, ką iš tų maisto produktų gamins bei kokį kiekį įsigijus likučių neliks. Negana to, „Maximos“ atstovė pastebi, kad tokiu atveju žmonės parduotuvėje sugaišta daugiau laiko, o šiuo laiku to reikėtų vengti.

„Neretai atvykdami į prekybos centrus pirkėjai žino, kad norėtų, pavyzdžiui, vištienos, tačiau nežino, ką tiksliai norėtų iš jos pasigaminti. Tokiais atvejais pirkėjai pradeda svarstyti, ką geriau įsigyti: filė, sparnelių, blauzdelių, o gal faršo. Tinkamai neįvertinę poreikio pirkėjai neretai įsigyja per mažai arba per daug produkto, todėl neišvengia pakartotinio vykimo į prekybos centrą arba maisto švaistymo. Pandemijos akivaizdoje klientus raginame planuoti apsipirkimus bei kuo didesnį dėmesį skirti saugiam apsipirkimui. Pirkinių ir patiekalų planavimas – svarbus veiksmas saugantis nuo viruso“, – akcentuoja E. Dapkienė.

E. Dapkienė primena, kad kiekvienas vykstantis į prekybos centrą turi ne tik dėvėti burną ir nosį dengiančią veido apsaugos priemonę, bet ir laikytis kitų rekomendacijų: dezinfekuoti rankas prieš apsipirkimą ir po jo, mūvėti apsaugines vienkartines pirštines, laikytis saugaus 2 metrų atstumo nuo kitų klientų ir darbuotojų bei neliesti parduotuvėje esančių paviršių ir prekių, kurių neketina pirkti.

7 vertingi patarimai

Tam, kad išlaidas pavyktų sumažinti, o sutaupyti daugiau, asmeninių finansų ekspertė O. Bložienė pataria vadovautis 7-mis svarbiomis taisyklėmis.

1. Namai lyg verslas

Pirmiausia, apie savo namus reikėtų galvoti kaip apie verslą. Kaip ir kiekviename versle – namuose egzistuoja skirtingi procesai bei atsakomybės. Ūkinę namų veiklą įvertinus kaip verslą pavyks profesionaliau žiūrėti į procesų bei kaštų optimizavimą. Anot ekonomistės, namuose, kaip ir versle, – visi turi savo atsakomybes ir funkcijas, tad visi turi stengtis sutaupyti savo srityse.

2. Apsipirkimą pradėkite namuose

Apsipirkimą reikėtų pradėti dar namuose bei įvertinti, kokie maisto likučiai yra šaldytuve. Kaip ir versle taip ir namuose svarbu sekti inventorių, nes taip bus paprasčiau nuspręsti, kokių maisto produktų reikia. Žinant poreikį yra lengviau planuoti išlaidas, o pirkinių sąrašas leis geriau įvertinti, ko iš tiesų reikia. Kai pavyks išmokti nenukrypti nuo sąrašo – sumažės ir spontaniško ar emocinio apsipirkimo atvejai.

Dažniausių pirkinių – maisto bei higienos – reikmenų sąrašus rekomenduojama pildyti visą savaitę ir prieš keliaujant pirkti ar darant užsakymą elektroninėje erdvėje pasitikrinti, ar visko reikia. Jei pirkinių sąrašą laikysite matomoje vietoje – ant šaldytuvo ar ant kompiuterio darbastalio – bus paprasčiau sąrašą papildyti tais produktais, kurie pasibaigė, bei sekti, ko reikės kito apsipirkimo metu.

3. Sudarykite valgiaraščius

Į virtuvę namuose galima pažvelgti ir kaip į restoraną. Norint taupyti reikėtų sudaryti savaitės valgiaraštį ir maistą pirkti kartą per savaitę. Jei atrodo per daug sudėtinga – pradėkite nuo kelių dienų valgiaraščio plano bei pirkinių atitinkamam laikui. Tai padės ne tik sutaupyti, bet ir nešvaistyti maisto bei neišmesti pasenusių produktų. Visuomet galima pasistengti vienos dienos likučius paversti kitos dienos pietumis ar bent jau užkandžiu. Mažiau išmesto maisto – daugiau pinigų sąskaitoje.

4. Apsipirkimas yra darbas

Apsipirkimas – kaip ir kiekviename versle, taip ir namuose – atskira pareigybė. Prieš vykdami į parduotuvę sudarykite planą, kaip vyks apsipirkimas, į kokius skyrius reikės užsukti, ko juose galėtų prireikti. Turėdami pirkinių sąrašą, suskirstytą grupėmis, galėsite iš anksto suplanuoti savo kelią parduotuvėje. Aiškus kelias – mažiau „neplanuotų“ pirkinių ir sugaišto laiko. Stenkitės apsipirkti kartą per savaitę. Kuo dažniau užsuksite į parduotuvę, tuo didesnė tikimybė išleisti daugiau pinigų perkant neplanuotus pirkinius.

5. Nustatykite pinigų limitą

Nustatę savo namų ūkio poreikį – sudarę pirkinių sąrašą – galėsite nesunkiai apskaičiuoti apytikslę sumą, kurios prireiks numatytiems produktams įsigyti bei nustatyti pirkinių „lubas“. Nusistačius, kokia yra maksimali suma, kurią galite išleisti, bus lengviau atsispirti spontaniškiems, emociniams pirkiniams. Kasdieninėms prekėms galima turėti atskirą „pirkinių“ kortelę ar sąskaitą. Pirkinių sąskaitoje atidėjus mėnesio limitą bus lengviau kontroliuoti išlaidas. Vieną dieną pirkdami daugiau, vėliau turėsite skolintis iš likusio mėnesio biudžeto arba pataupyti.

6. Lyginkite kainas

Vienas iš pagrindinių ir svarbiausių taupymo būdų – lyginti kainas. Pradėkite nuo tos pačios rūšies, tačiau skirtingų gamintojų kainų. Kadangi ne visi gamintojai vienodai pakuoja produktus – jums padės parduotuvėse skelbiamos kainos ne tik vienetais, bet ir kilogramais ar litrais – taip bus paprasčiau apelsinus lyginti su apelsinais arba kilogramą sviesto lyginti su kitu kilogramu sviesto.

7. Alkio akys didelės

Niekada neikite į parduotuvę „tuščiu skrandžiu“, mat tokiu atveju kyla rizika, kad įsigysite ne tik sąraše įrašytus produktus, bet ir prekių, kurios nebuvo planuotos. Tyrimais įrodyta – pirkdami maistą alkani žmonės daug dažniau linkę spontaniškai pirkti tuos produktus, kurie suteikia greitos energijos. Apsipirkdami alkani žmonės taip pat būna linkę pervertinti maisto suvartojimo galimybes.

O. Bložienė teigia, kad šių taisyklių laikymasis padės ne tik sutaupyti, tačiau ir išvengti maisto švaistymo. Ji atkreipia dėmesį, kad statistiniais duomenimis keturi iš penkių apklaustų šalies gyventojų bent kartą per savaitę išmeta maisto produktus. O kiekvienas gyventojas per metus vidutiniškai išmeta daugiau nei pusšimtį kilogramų maisto, kuris dar galėtų būti suvartotas.

„Maistą išmetame, nes jis tiesiog nebe taip gražiai atrodo arba jo galiojimas eina į pabaigą. Švaistome maistą, nes neįvertiname, kiek iš tiesų jo galime suvalgyti ir nusiperkame per daug. Jeigu kaskart išmesdami maistą suskaičiuotume, kiek tai yra pinigų, manau dažniau susimastytume, kiek reikia gaminti ir pirkit“, – pabrėžia O. Bložienė.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

spot_img

Vilniuje iš buto pavogtas seifas su dujiniu ginklu

Vilniuje iš buto pavogtas televizorius, kailiniai ir seifas su dujiniu ginklu. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienį, apie 13 val., Naujininkų seniūnijoje esančioje Tarpkalnio gatvėje buvo pastebėta, kad iš buto, išlaužus durų spyną, pavogtas televizorius, kailiniai...

Pavasaris ir akcijos gena į parduotuves: „Iki“ paskelbus nuolaidas net iki 55 proc., šių...

Švara spindintys namai – dažno pavasarinė misija, kurią „Iki“ padeda įgyvendinti pigiau ir paprasčiau. Prekybos tinklui „Iki“ šią savaitę paskelbus jau tradicine tapusią Švaros fiestą, lojalūs pirkėjai suskubo pasinaudoti gerais pasiūlymais. Pasak Gintarės Kitovės,...

Sukčiavimo schema, kai tampate nusikaltėlių bendrininku: kaip atpažinti ir apsisaugoti

Viena iš pastaruoju metu populiariausių finansinio sukčiavimo schemų – netikri darbo skelbimai. Jie aukoms gali kelti ypač didelį pavojų, nes jos, pačios to nesuprasdamos, gali tapti nusikaltėlių bendrininkėmis. Kaip atpažinti netikrus darbo skelbimus ir...

ORAI: Šiandien trumpi krituliai, vyraus lietus, rytais dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–6 laipsniai...

Šiandien daugelyje rajonų trumpi krituliai, vyraus lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Penktadienio naktį daug kur trumpi krituliai, dieną vietomis nedidelis lietus. Vėjas naktį šiaurinių krypčių, 5–10 m/s, dieną šiaurės...

Balandžio 18-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Pasaulinė radijo mėgėjų diena)

Balandžio 18-oji – Tarptautinė paminklų apsaugos diena; Pasaulinė radijo mėgėjų diena. Balandžio aštuonioliktoji, ketvirtadienis – 108-oji metų diena (ketvirtoji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 256 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Apolonija, Apolonijus, Eitvilas,...

Astrologinė prognozė balandžio 18-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti ūpas konkrečiai įgyvendinti drąsias idėjas, išbandyti save scenoje, sporte ar paskatinti tam vaikus. Regis, nevengsite naujų pažinčių, nuotykių. Galbūt įsigysite augintinį – šunį, katę ar kt.     JAUTIS. Iki pavakarių jums labiausiai rūpės...

Dabar „Rimi“ įsigysite džiovintų vaisių ir riešutų pigiau: juose atrasite maistinių medžiagų lobyną

Džiovinti riešutai ir vaisiai yra patogūs užkandžiai, kuriuos paprasta įsimesti į kuprinę ar rankinę keliaujant, o sušilus orams – ir stovyklaujant. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad šie produktai suteikia daug energijos organizmui,...

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Kartu ir po darbo valandų: IKI kolegos susitinka uždaruose klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Žinomas socialinių tinklų turinio kūrėjas B. Lastauskas: „Dirbant bet kokį darbą svarbiausia yra smalsumas“

Puikiai Lietuvoje žinomas rašytojas, komikas ir socialinių tinklų turinio kūrėjas Benas Lastauskas dirbti pradėjo dar būdamas mokykloje. Tuo metu jis atlikinėjo įvairius pagalbinius darbus, vėliau tapo prekybos tinklo „Rimi“ apsaugos darbuotoju, o galiausiai karjerą...

ORAI: Naktinis šalnos, diena iki 11 laipsnių šilumos

Trečiadienio naktį daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Temperatūra 0–5 laipsniai šilumos, ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–5 laipsniai šalčio. Dieną daugelyje rajonų trumpas,...

Balandžio 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (sekretorės (biuro administratoriaus) diena)

Balandžio 17-oji – Lietuvos energetikų diena; Pasaulinė hemofilijos diena; Sekretorės (biuro administratoriaus) diena. Balandžio septynioliktoji, trečiadienis – 107-oji metų diena (trečioji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 257 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aniceta,...

Astrologinė prognozė balandžio 17-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien norėsis lengviau atsikvėpti ir pasilinksminti. Regis, jus prisimins seni draugai, gerbėjai arba jūs patys jiems save priminsite. Puikiai suksitės, jeigu užsiimate pramogų verslu, kūryba ar esate gastrolėse. JAUTIS. Būsite nusiteikę iš peties paplušėti...

„Rimi“ įsigykite agurkų pigiau ir atsigaivinkite šia šaltsriube: skoniu nenusileis net šaltibarščiams

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba su agurkais, kuriai...

Avižienių kaimo miške rasta kaukolė ir kaulų fragmentai

Vilniaus rajone, Avižienių kaime, miške rasta žmogaus kaukolė ir kaulų fragmentai. Kaip pranešė Policijos departamentas, palaikai aptikti pirmadienį, apie 10 val. 20 min. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Iki šiol nematyta idėja virsta dar viena „Iki“ inovacija: į pirmąjį posėdį susirinko „Iki“...

Prekybos tinklas „Iki“, nuolat siekdamas užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį, tęsia drąsių idėjų įgyvendinimo lyderystę. „Iki“ šiais metais ėmėsi dar vienos inovacijos – subūrė „Iki“ klientų valdybą. Naujovė sulaukė milžiniško susidomėjimo, ir iš 1200 kandidatų...

ORAI: Numatoma stipri šalna, apdenkite augalus

Antradienio dieną krituliai, daugiausia lietus. Vėjas šiauriniuose rajonuose besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, pietiniuose pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–9, Pietryčių Lietuvoje vietomis 10–12 laipsnių šilumos. Trečiadienį...

Balandžio 16 -oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio šešioliktoji, antradienis – 106-oji metų diena (antroji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 258 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Algedė, Benedikta, Benediktas, Giedrė, Giedrius, Gražvyda, Gražvydas, Kalikstas, Ūdrys; rytoj: Aniceta, Anicetas, Giedrė, Giedrius,...

Astrologinė prognozė balandžio 16-ajai, antradieniui

AVINAS. Regis, būsite nusiteikę rizikuoti. Jeigu esate verti sėkmės, ją patirsite. Galimas netikėtas siurprizas, dovana. Kita vertus, derėtų pasisaugoti finansinių sukčių. JAUTIS. Nesibaigianti rūpesčių virtinė neleis jums atsipalaiduoti. Kita vertus, po nelengvų svarstymų ir trikdžių,...

„Rimi“ siūlo pasigaminti ypatingą patiekalą pigiau: ramenų ir daržovių salotose susitiks Rytai ir Vakarai...

Pasirodžius šviežių kopūstų derliui, galima kaskart pasiruošti įvairių salotų, kurioms tinka jauni švieži kopūstlapiai. Jei pridėsime įvairiaspalvių daržovių, pagardinsime jas mėsa ar riešutais, turėsime puikų patiekalą pietums ar vakarienei. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja...

ORAI: Šiandien debesuota su pragiedruliais, laukiama vietomis ir šalnos 1–3 laipsniai šalčio

Šiandien debesuota su pragiedruliais. Be žymesnio lietaus. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 6–11 laipsnių šilumos. Antradienio naktį vietomis, dieną daug kur palis. Naktį kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios...

Balandžio 15-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio 15-oji – Kultūros diena; Pasaulinė cirko diena. 1935 metų balandžio 15 dieną Vašingtone JAV prezidentas Theodore'as Rooseveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų ir istorinių paminklų išsaugojimo....
spot_img
spot_img
spot_img