9.5 C
Vilnius
2024 / 10 / 05

Karšta, drėgna, vanduo liejasi laisvai: pražūtingi pavojai telefonams ir kompiuteriams

Ar jau skaitete?

Vienas iš sveikos aplinkos žmogui rodiklių – 40–60 proc. santykinė oro drėgmė. Labai panašūs palankios aplinkos parametrai taikomi ir jūsų telefonui, kompiuteriui ir kitai IT technikai. O jeigu besigaivindami šliūkštelėsime sulčių, mineralinio ar budindamiesi – kavos? Kompiuterinės technikos meistrai turi patarimų ir perspėja: paprastas įrangos išdžiovinimas, deja, gali nepadėti. Negana to, per sausa aplinka bėdų sukelia netgi dažniau nei per drėgna.

- Reklama -

Gedimų priežastis – aplaidi elgsena

„Be didesnių problemų IT technika trumpai dirba 20–80 proc. santykinės drėgmės ribose, o jei aktualu ilgalaikė apsauga nuo korozijos, rekomenduojama 30–45 proc. santykinis drėgnumas. Deja, esant per mažam santykiniam drėgnumui, didėja galimas elektrostatinės iškrovos dydis. Kovoti su šiuo technikos priešu yra sunkiau ir brangiau nei kad užtikrinti apsaugą nuo atviro vandens“, – pasakoja kompiuterinę įrangą atnaujinančios įmonės „Refurbas“ vadovas Arnas Bebrauskas.

Karštomis ir drėgnomis dienomis kompiuterius ir telefonus saugokite nuo drėgmės, nes net maži kiekiai skysčio gali sukelti rimtų gedimų. Iliustracinė nuotrauka.

Anot jo, per didelis drėgnumas – ilgalaikio įrangos naudojimo atveju – kelia mažiau bėdų. Tai gali lemti komponentų, laidininkų koroziją, gedimus, tačiau remonto atveju pažeidimai aiškesni, saugos metodai nuo šio technikos priešo irgi yra ženkliai paprastesni.

„Dėl drėgnos aplinkos galima laidininkų ir komponentų korozija, dėl to įranga gali nebe taip teisingai veikti, kristi jos našumas, sugesti komponentai, kartais tai netgi visiškai ir nepataisomai sugadina įrangą. Su panašiomis problemomis susiduriame dažnokai, pagrindinė priežastis – gamintojo numatytų eksploatacinių sąlygų nesilaikymas. Problemos kyla ir dėl žmonių aplaidumo – įranga apliejama kava, alumi, įrangos taisytojai mato ir netinkamus mitybos įpročius – įrangoje aptinka maisto likučių“, – pastebi A. Bebrauskas.

Netyčia apliejome kompiuterį ar klaviatūrą: ką daryti?

Pasak specialisto, dauguma šiuolaikinės technikos turi apsaugos mechanizmus ir reaguodama į kritinį parametrą įranga išsijungia automatiškai. Jei visgi tai nėra numatyta, tuomet tik absoliutus įrangos atjungimas nuo maitinimo šaltinio galbūt išgelbės įrangą. Bet tuo eilinio vartotojo pagalba ir baigiasi. Kad išsiaiškintume galimybes išgelbėti tokį skysčiu aplietą kompiuterį, būtina kreiptis į specialistus.

Po apliejimo elektros grandinėse galimi naujų pasekmių atsiradimai – korozija, degimas, sutrikę tiek elektros tiek mechaniniai funkcionalumo momentai. Deja, net visiškas buitinis „išdžiovinimas“ negarantuoja įrenginio tolimesnio veikimo, priešingai – neįsitikinus drėgmės sukeltomis pasekmėmis ir vėl įjungus įrangą po tariamo „išdžiovinimo“ netgi galima ją rimtai sugadinti. Įrangą galima vėl naudoti tik po išsamios diagnostikos bei pašalinus padarinius. 

- Reklama -

„Jei prietaisas sušlapo, o jo maitinimas išorinis, reikėtų pasistengti kiek įmanoma greičiau išjungti įrangą mygtukais, kuo skubiau atjungti prietaisą nuo elektros tiekimo. Vis dėlto šiandien absoliuti dauguma mobiliųjų telefonų ir dauguma nešiojamų kompiuterių turi vidinę bateriją, tad vartotojas neturi galimybės ją greit atjungti.”

Todėl reikėtų skubiai kreiptis į atitinkamos įrangos specialistus kurie moka išardyti įrangą, atjungti šaltinį, diagnozuoti galimus pažeidimus ir juos pašalinti“, – aiškina A. Bebrauskas.

Anot jo, jokiu būdu neturėtume eksploatuoti įrangos, jungti prie jos papildomos įrangos, kurią galima pažeisti. Neturėdami bazinių elektrotechnikos žinių turėtume stengtis apsaugoti save ir aplinkinius nuo galimo neigiamo poveikio sveikatai, neleisti „taisyti“ vaikams netinkamo, sugadinto elektros prietaiso.

Norėdami apsaugoti savo IT įrangą nuo nepalankaus aplinkos poveikio, turėtume atsižvelgti į keletą svarbių dalykų.

  • Naudodamiesi technika laikykitės gamintojo numatytų eksploatacinių sąlygų. Tik tomis aplinkybėmis gamintojas prisiima atsakomybę už įrenginio veikimą, garantines sąlygas. 
  • Tinkamai vėdinkite patalpas, kuriose naudojate įrangą. Be to, ji neturėtų būti įmontuota į visiškai uždaras erdves, kuriose neįmanomas oro srauto cirkuliavimas. 
  • Sekite parametrus. Jei įrenginio programinė įranga leidžia stebėti pagrindinius eksploatacinių sąlygų parametrus, reguliariai atkreipkite dėmesį, ar nėra nukrypimų nuo įprastų reikšmių. 
  • Pasikeitus eksploatacijos sąlygoms – pritaikykite įrenginio darbinius parametrus prie šių sąlygų, jei reikia – adaptuokite papildomą įrangą. 
  • Prižiūrėkite! Reguliariai naudodami techniką tikrinkite aušinimo sistemas, užterštumą dulkėmis, keiskite laiku pažeistus komponentus – reaguokite į perkaitimą, klaidingo veikimo atsiradimą – tai gali būti ženklas, kad kilo negrįžtamo proceso, įrangos sugedimo rizika.

Anot specialisto, elektronikos naudojimo, priežiūros ypatumai, lustų veikimo principai turi panašumo į automobilių veikimo ir priežiūros principus. Variklio temperatūrai pakilus, jei neskubėsime reaguoti, automobilis pats pereis į saugų režimą, leis važiuoti tik ribotais sūkiais, mažu greičiu. Elektronikoje sudėtingesni lustai veikia identiškai: jei kyla jų temperatūra, mažinamas darbinis dažnis, mažinama maitinimo įtampa, krenta našumas – stengiamasi nesukelti negrįžtamo poveikio pažeidžiant įrangą.

„Jei įranga kaista, turėtume pasirūpinti nekaitinti jos dar labiau. Jei telefonas ar kompiuteris jau karštas, nereikia jo naudoti lovoje ant antklodės dar labiau uždarant aušinimo angas – kritiškai svarbu laikytis gamintojo apibrėžtų eksploatacinių sąlygų“, – perspėja A. Bebrauskas.

Atsakingai šalinkime netinkamą naudoti įrangą

Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė pabrėžia, kad atsakingai naudodami savo turimus elektronikos prietaisus pailginame jų gyvavimo ciklą, taip prisidėdami prie tvarumo bei elektronikos atliekų mažinimo. 

„Elektronikos atliekos jau keleri metai iš eilės yra pasaulyje sparčiausiai auganti atliekų rūšis. Tad tausojantis mūsų turimų elektronikos prietaisų naudojimas – tai mūsų indėlis į aplinkosaugą ir planetos ateitį, atsakingai eikvojant išteklius, mažinant naujų produktų gamybos sukeliamą anglies pėdsaką“, – sako EPA atstovė. 

L. Jurevičienė taip pat primena, kad labai svarbu nebetinkamą naudoti elektroniką, baterijas ir dujošvytes lempas šalinti jiems skirtame surinkimo tinkle. Mūsų šalyje ši infrastruktūra yra puikiai išvystyta, tokios atliekos perduodamos įgaliotiems tvarkytojams ir perdirbėjams. Smulkiosios elektronikos atliekas galima patogiai išmesti į specialiuosius konteinerius prekybos centruose, bibliotekose ar kitose įstaigose. Stambiosios elektronikos atliekas EPA komanda išveža iš namų nemokamai – tereikia paskambinti tel. +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje. 

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

Sumažinti elektros sąskaitas galima šiais 5 būdais

Svarbu dirbantiems iš namų: 5 patarimai, padėsiantys sumažinti elektros sąskaitas Darbas iš namų turi nemažai privalumų: išvengiama eismo spūsčių, išlaidų už pietus mieste, o taip pat pastebima, kad dirbant namuose, užduotys atliekamos produktyviau ir atidžiau....

Tyrimas: dešimt darbdavio savybių, kurias labiausiai vertina lietuviai

Renkantis darbovietę Lietuvos gyventojai pirmenybę teikia lanksčioms darbo sąlygoms, stabiliai bei užtikrintai darbo vietai ir geram baziniam darbo užmokesčio dydžiui, rodo „Lidl Lietuva“ užsakymu atliktas gyventojų nuomonės tyrimas. Siekiant pateisinti skirtingus esamų bei potencialių...

Sukčių sėkmė: apsimetę „Google“ bei SEB banko darbuotojais, išviliojo per 73 tūkst. eurų

Sukčiai iš Vilniaus, Klaipėdos ir Panevėžio gyventojų išviliojo 73,6 tūkst. eurų, žmonės dažniausiai buvo apgauti, kai patikėjo, kad jiems skambina JAV technologijų kompanijos „Google“ darbuotojai bei SEB banko atstovai. Ketvirtadienį, 10 val. 36 min., į...

ORAI: Prasideda šalnos

Penktadienio dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Kai kur rūkas. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 4–9, šiauriniuose rajonuose vietomis 1–3...

Spalio 4-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 4-oji – Pasaulinė gyvūnijos diena, šv. Pranciškus; Tarptautinė šypsenos diena. Spalio ketvirtoji – 278-oji metų diena (penktoji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 88 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Edvina, Edvinas, Eivas, Eivenė,...

Astrologinė prognozė spalio 4-ajai, penktadieniui

AVINAS. Kad ši diena neapkarstų, pasistenkite gerai sutarti su kolegomis, partneriais. Turėtų neblogai sektis, jeigu ieškote galimybių bendradarbiauti ir gebate dalintis. Be kitų palaikymo pasieksite kur kas mažiau. JAUTIS. Tikėtinas stiprus poreikis su kažkuo labiau...

Naujųjų „Xiaomi“ flagmanų pristatymas Vilniuje įvyko išsyk su pasauline premjera –telefonus technologijų entuziastus kvietė...

Trečiadienį sostinėje vykusiame išskirtiniame renginyje visuomenei gyvai pristatyti naujieji „premium“ klasės „Xiaomi 14T“ serijos mobilieji telefonai – ambicingi, galingi, fotografijos entuziastams sukurti įrenginiai. Juose integruotos „Leica“ kameros galimybes svečiai išbandė dalyvaudami fotografo Lino Marcišausko...

Elektronikos inovacijos: nauda gamtai ir iššūkiai aplinkai

Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto mokslo darbuotoja dr. Vaida Survilienė aktyviai prisideda prie pilkųjų ruonių tyrinėjimo, pasitelkdama moderniausias technologijas. Šiuolaikiniai elektronikos prietaisai, kuriuos ji naudoja savo tyrimuose, leidžia mokslininkams stebėti ruonių elgseną...

Sukrečianti Ingos šeimos patirtis: šokas dėl sūnaus būklės

Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieškoti ir specialistų pagalbos. Tačiau vargiai kas gali įsivaizduoti, ką išgyvena tėvai, sužinoję, jog jų vaikas turės...

„Iki“ – tikra nuolaidų šventė: „Kavos ir arbatos fiesta“ leis kavos įsigyti net pigiau...

Jau penktadienį moksleiviai ir vėl į mokyklą žengs nešini žiedais. Švenčiant Mokytojų dieną svarbiausia – dėmesys ir nuoširdi padėka, o simbolinėms dovanoms išlaidauti visai nebūtina. Ypač, jeigu užsuksite į arčiau namų esančią „Iki“ parduotuvę,...

Astrologinė prognozė spalio 3-iajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali tekti aiškintis santykius su antrąja puse bei partneriais. Nesistenkite kitų įtikinti tuo, kuo patys netikite. Būkite pasirengę koreguoti kai kuriuos planus. JAUTIS. Pravartu iš peties paplušėti, jeigu privalote neatidėliodami atlikti kai kuriuos reikalus....

Kaip atskirti slogos ir kaip gydyti šiuos negalavimus

Atėjus šaltesniems orams, sveikatos priežiūros specialistai sulaukia vis daugiau nusiskundimų dėl slogos ir komplikacijų. Taip pat jie, pastebi, kad dažnas į slogą numoja ranka – esą, anokia tai liga. Tačiau kai kuriais atvejais negydoma...

ORAI: Trečiadienio dieną kai kur truputį palis

Trečiadienio dieną kai kur truputį palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra 8–13 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio naktį didesnėje šalies dalyje, daugiausia Pietvakarių Lietuvoje, dieną daugelyje rajonų numatomas lietus. Vėjas naktį daugiausia rytų, 3–8 m/s, dieną...

Spalio 2-oji: vardadieniai, dienos INFO ir kitos įdomybės

Spalio 2-oji  – Angelų sargų arba Policijos diena. Spalio antroji – 276-oji metų diena (trečioji 40-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 90 dienų. Savo vardadienius šiandien švenčia Eidvilas, Gervilas, Gervilė, Gervyda, Gervydas, Geržada, Geržadas,...

Astrologinė prognozė spalio 2-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Būsite dirglūs, nervingi. Emocijų audrą gali sukelti kritiškas žodis, replika, nemalonus prisiminimas, mintys apie galimus išbandymus. Visur matysite priešus, kažką kaltinsite nesąžiningumu, liežuvavimu. Nemalonius pokalbius atidėkite. Atsargiai kelyje. JAUTIS. Tikėtina, kad atsinaujins sena širdgėla...

Apsipirkti „Iki“ tapo dar lengviau ir patogiau: 5 „Iki“ klientų valdybos įkvėpti pokyčiai, kuriuos...

Nauji produktai asortimente, patogesnė mobilioji programėlė ir aiškesni kainų pasiūlymai parduotuvėse – tai tik keli naujausi patobulinimai „Iki“ tinkle, padedantys apsipirkti dar paprasčiau ir sklandžiau. Pokyčiai ypač taikliai priderinti prie klientų poreikių, kadangi jie...

Vienas paprastas veiksmas „Rimi“ pirkėjams padės išsaugoti 5,6 tonų popieriaus

Prekybos tinklas „Rimi Lietuva“ toliau diegia skaitmenines naujoves, ne tik palengvinančias apsipirkimą, bet ir padedančias saugoti gamtą. Nuo spalio 1 d. visose „Rimi“ parduotuvėse ir reguliariose kasose pirkėjai turės galimybę nebespausdinti popierinių čekių ir...

Nebrangi ir skani egzotika: „Iki“ persimonų siūlo labai patrauklia kaina – gaminkite su jais...

„Dievų vaisiaus“ vos už keliasdešimt centų, bemat pakeliančio nuotaiką ir nudžiuginančio skonio receptorius – būtent to įsibėgėjant rudeniui pirkėjai pradeda ieškoti parduotuvėse. Ryškusis persimonas kasmet vis labiau įsitvirtina tarp lietuvių mėgstamiausių egzotinių vaisių, pastebi...

Nepraleiskite progos kiaulienos mentės „Iki“ įsigyti pigiau: 3 idėjos sočiai ir skaniai vakarienei

Kiauliena – mėsa, kurią lietuviai renkasi dažniausiai. Nors populiarėja ir jautiena bei vištiena, tačiau kiaulienos pardavimai vis tebeauga, sako Gintarė Kitovė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Jos populiarumą lemia tiek kaina, tiek ir jos...

Bulvės „Iki“ kainuoja centus – metas kepti kugelį: išbandykite 2 lengvai paruošiamas versijas

O gal išsikepam kugelio? Ši frazė vis dažniau skamba lietuvių namuose, prasidėjus pačiam bulvių derliaus pikui. Minkštutėlis ir purus viduje, apskrudęs iš išorės – bulvių plokštainis tiesiog neturi lygių. Jam nereikia jokių įmantrių kulinarinių...

Iš melionų – netgi duona: įsigykite jų už superkainą „Iki“ ir išmėginkite 3 receptus

Gaivieji melionai puikiai tinka ne tik karštai vasaros, bet ir žvarbesnei rudens dienai. Norint šiais vaisiais praturtinti savo racioną, iš jų pasigaminti galima pačių netikėčiausių patiekalų, pavyzdžiui, išsikepti melionų duonos, juos pamarinuoti, pagaminti melionų...

Figų sezonas „Iki“ parduotuvėse – nebrangus ir skanus: šie 3 greiti receptai išgelbės netikėtai...

Kartais pasitaiko situacijų, kai skanaus ir įspūdį paliekančio patiekalo reikia čia ir dabar. Net jei atrodo, kad šaldytuvas tuščias, o ir norą gaminti lyg vėjas išpūtė – prisiminkite figas. Nors jos jau tūkstančius metų...
spot_img
spot_img
spot_img