14.5 C
Vilnius
2024 / 03 / 28

Medikė paneigia apie gripą sklandančius mitus: kaip efektyviai apsisaugoti?

Ar jau skaitete?

Gripas – ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, kosuliu, gerklės, galvos bei raumenų skausmu, nuovargiu ir silpnumu. Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Lina Augustinaitė sako, jog kasmet šia liga suserga 5–10 proc. gyventojų. Medikė paneigia apie gripą vyraujančius mitus ir paaiškina, kaip iš tiesų reikėtų apsisaugoti nuo šios infekcijos.

- Reklama -

„Gripu galima užsikrėsti per kontaktą su sergančiu žmogumi net tada, jei jis nejaučia ligos simptomų, arba jie yra labai nestiprūs. Šis virusas plinta čiaudint, kosint, kalbant. Seilių dalelės pasklinda ore ir nusėda ant aplinkos paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Patekęs ant gleivinių, virusas sugeba jas pažeisti, daugintis ir toliau skverbtis į visus organus, aplenkdamas organizmo gynybinius barjerus“, – pasakoja L. Augustinaitė.

Kyla nemenkas pavojus

„Gripu susergama vidutiniškai per 48 val. nuo užsikrėtimo. Didžiausia rizika užsikrėtus ir susirgus gripo infekcija – sunkios komplikacijos ar net mirtis. Dažniausios gripo komplikacijos yra plaučių uždegimas, sinusitas, vidurinės ausies uždegimas. Rečiau galima stebėti itin pavojingas – galvos smegenų ir jų dangalų uždegimo ar širdies raumens uždegimo – komplikacijas“, – sako L. Augustinaitė.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacija, kai kurioms asmenų grupėms užsikrėsti gripo infekcija ir pasireikšti komplikacijoms rizika yra didesnė. Tai 65 metų ir vyresni asmenys, nėščiosios, sergantieji lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, endokrininėmis ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais. Taip pat asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai. Suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems lėtinėmis ligomis, gripas yra labai pavojingas, nes sukelia šių ligų paūmėjimą. Gripas grėsmingas ir mažiems vaikams.

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Lina Augustinaitė.

„Moterys, nėštumo metu susirgusios gripu, yra dažniau hospitalizuojamos, gydomos intensyvios terapijos skyriuje. Gripo sukeltas karščiavimas ar kitos komplikacijos, pavyzdžiui, pneumonija ir dėl jos besivystantis kvėpavimo nepakankamumas, gali tapti tiek kūdikio apsigimimų, tiek hipoksinio smegenų pažeidimo, neišnešiotumo ir cerebrinio paralyžiaus priežastimi“, – galima grėsmę nurodo gydytoja.

Vyraujantys mitai

L. Augustinaitė pasakoja, jog apie gripą visuomenėje vis dar sklando daugybe mitų. Vienas jų, kad antibiotikų vartojimas padės išvengti gripo ar greičiau pasveikti, tačiau tai yra visiškai klaidingas įsitikinimas. Gydytoja paaiškina, jog antibiotikai yra veiksmingi tik bakterinių infekcijų gydymui ir neturi jokio poveikio virusinėms ligoms. Kadangi gripas yra virusinė infekcija, antibiotikai nepadės nei pagerinti savijautos, nei išvengti galimų komplikacijų. Šie vaistai gali būti skiriami tik tada, jei gripas jau komplikavosi į bakterinę infekciją ir tik gydytojo sprendimu.

- Reklama -

„Taip pat gana dažnai galima išgirsti mitą apie tai, kad stiprus asmens imunitetas apsaugo nuo užsikrėtimo gripu arba tikima, kad jei niekada nesirgote, negalite užsikrėsti. Deja, imunitetas gripui gali būti įgyjamas dviem būdais: persirgus viruso sukelta liga arba pasiskiepijus. Nors sunkios ligos formos bei komplikacijos dažniau pasitaiko rizikos grupių asmenims, ši liga pakerta ir jaunus, sveikus asmenis“, – sako L. Augustinaitė.

Ji taip pat įspėja apie galimą vaistų gripo simptomams malšinti perdozavimą. Į daugelio jų sudėtį įeina paracetamolis, todėl vartojant jį papildomai, pavyzdžiui, tabletėmis – gali kilti nemenka rizika. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus ar kepenų veiklos sutrikimų turintiems asmenims.

„Dar viena dažna kai kurių žmonių klaida – uždelstas kreipimasis į gydytoją. Nustačius gripą, jam gydyti gali būti skiriami priešvirusiniai vaistai, stabdantys viruso dauginimąsi organizme. Visgi, jie nebėra tokie veiksmingi nuo trečios ligos dienos, todėl svarbu kuo anksčiau apsilankyti medicinos paslaugų įstaigoje“, – įvardija medikė.

Vakcinacijos ABC

Gydytojos teigimu, rizika sunkiai susirgti gripu yra daug kartų didesnė nei galimybė, kad po skiepijimosi pasireikš nepageidaujama reakcija, tačiau pamini, jog dažniausiai kylantys pašaliniai poveikiai yra vietinės reakcijos, kurios pasireiškia skausmu, paraudimu, patinimu, ar sisteminės reakcijos: karščiavimas, raumenų ar sąnarių skausmai, galvos skausmas. Šie nemalonūs reiškiniai dažniausiai yra švelnūs ir praeinantys per keletą dienų.

„Pašalinio gripo vakcinacijos poveikio nereikėtų painioti su sirgimu gripo infekcija, kadangi skiepijant suleidžiamas tik viruso komponentas, o ne pats virusas.

Siekiant apsisaugoti nuo gripo infekcijos ir galimų sunkių komplikacijų, nerekomenduojama skiepytis tik kelioms asmenų grupėms. Tai žmonėms, kurie yra alergiški vištienai, kiaušiniams ar bet kuriai vakcinos sudedamajai daliai, sunkias reakcijas į ankstesnius skiepus nuo gripo patyrę asmenys, taip pat skiepytis neturėtų tuo metu vidutiniškai ar sunkiai sergantys, karščiuojantys žmonės“, – paaiškina L. Augustinaitė.

Gydytoja pabrėžia, kad gripo vakcinos sudėtis peržiūrima kiekvienais metais, siekiant efektyviai apsaugoti gyventojus nuo besikeičiančių gripo virusų. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gripo skiepų efektyvumas siekia 70–90 proc., jei vakcinos sudėtis gerai atitinka cirkuliuojantį gripo virusą. Linos Augustinaitės teigimu, imunitetas pasiskiepijus susidaro maždaug per 2 savaites, todėl rekomenduojama vakcinuotis dar prieš prasidedant gripo sezonui.

Ji atkreipia dėmesį, kad saugotis nuo gripo ir kitų šaltuoju sezonu vyraujančių virusinių infekcijų patartina dažnai plaunant rankas, vengiant sąlyčio su sergančiais asmenimis, dėvint medicinines kaukes ar respiratorius, vienkartines pirštines, nesilankant masinio susibūrimo vietose. Taip pat svarbu kosint ir čiaudint prisidengti burną, neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos, gerai vėdinti patalpas, o susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių bei likti namuose.

Gustė Kašėtaitė

spot_img

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Sostinėje žuvo iš daugiabučio balkono iškritusi moteris

Trečiadienį Vilniuje pranešta apie prie daugiabučio laiptinės rastą moters kūną, praneša „Delfi“. Portalo žiniomis, 15.23 val. policija gavo pranešimą, jog Vilniuje, P. Žadeikos gatvėje, rasta negyva moteris. Įtariama, jog ji iškrito iš daugiabutyje esančio balkono.  

Vilniuje dega automobilių sąvartynas: dėl padidėjusios taršos gyventojus ragina užsidaryti langus

Vilniuje užsidegė automobilių sąvartynas, Eltai patvirtino Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnyba (PAGD). Informuojama, kad gaisras kilo Panerių g. 56 esančiame sąvartyne. Įvykio vietoje matosi gausūs juodų dūmų debesys. PAGD teigimu, pranešimas apie gaisrą gautas 18 val....

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

Vilniuje išdaužtas policijos komisariato langas, sulaikytas įtariamasis

Vilniaus senamiestyje išdaužtas policijos komisariato langas. Kaip pranešė Policijos departamentas, antradienį, apie 17 val. 15 min., Vilniuje, Pylimo gatvėje, pastebėta, kad išdaužtas Vilniaus miesto 3-ojo policijos komisariato pastato lango stiklas. Nuostolis nustatomas. 48 metų įtariamasis uždarytas į...

Pareigūnai sulaikė vyrą, ketinusį dronais į Pravieniškes tiekti narkotikus

Tirdami narkotikų platinimo bylą, Lietuvos kalėjimų tarnybos Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūnai nustatė asmenį, kuris pilotavo droną ir taip į įkalinimo įstaigą bandė perduoti narkotikų. Paaiškėjo, kad jis ruošėsi tokiu būdo toliau tiekti narkotikus nuteistiesiems – per...

Vilniuje mįslingai dingo senolės rankinė su 3 tūkst. eurų

Viename iš sostinės butų neaiškiomis aplinkybėmis pavogta moteriai priklausiusi rankinė. Kaip pranešė Vilniaus apskrities policija, garbingo amžiaus senjorė, gimusi 1937 metais, antradienio rytą, apie 9.08 val. kreipėsi į policiją. Moteris pareigūnams pareiškė, kad iš Antakalnio gatvėje...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...

Kovo 27-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 27-oji – Tarptautinė teatro diena. Kovo dvidešimt septintoji, trečiadienis, (trečioji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 278 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia: Aleksandras, Alkmenas, Lidija, Rupertas, Rūta, Sanrimas, Santara; rytoj: Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas,...

Astrologinė prognozė kovo 27-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien aiškinkitės santykius, kolegiškai dalinkitės patirtimi, žiniomis. Seksis tarpininkauti, derėtis, megzti bendradarbiavimą, partnerystę, bylinėtis. Galite gauti darbo, verslo užsakymą, už kurį bus neblogai atlyginta. JAUTIS. Ši diena skatins siekti tvarkos, švaros, pagalvoti apie savo...

Štai, kaip pasiruošti kiaušinių marginimui: dabar jų įsigysite pigiau „Rimi“, o su šiais patarimais...

Velykinių kiaušinių marginimas – bene viena smagiausių prieššventinio pasiruošimo veiklų. Vis dėlto, kiaušinių virimas gali apsunkinti šį procesą, mat dažnai jie suskyla, o kiti nematomi įtrūkimai vėliau lemia, kad kiaušinio baltymas būna persigėręs margučių...

ORAI: Šiandien vietomis trumpas, nedidelis lietus, bet ko laukti ateinančiomis dienomis

Šiandien Lietuvoje vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietinių krypčių, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 7–12 laipsnių šilumos. Trečiadienį lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas pietryčių, naktį 5–10 m/s, dieną 9–14 m/s, dieną kai kur gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra...

Kovo 26-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo 26-oji – Purpurinė diena (Epilepsijos pažinimo diena). Kovo dvidešimt šeštoji, antradienis, (antroji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 279 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Arbautas, Emanuelė, Emanuelis, Josvainė, Josvilė, Feliksas, Liudgaras, Teklė, Vidmantė; rytoj:...

Astrologinė prognozė kovo 26-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Norite ar nenorite, šiandien teks derintis prie kitų žmonių planų, interesų. Kai kurie santykiai ar reikalai gali visiškai pakeisti pobūdį. Galbūt teks dalyvauti privalomame renginyje, atlikti tarpininkų vaidmenį ar kt. JAUTIS. Ši diena skirta...
spot_img
spot_img
spot_img