4.5 C
Vilnius
2025 / 03 / 19

Socialiniai tinklai ir jaunystė: riboti ar mokyti saugiai naudotis

Ar jau skaitete?

Ažiotažą sukėlęs 2024 metų pabaigoje Australijos parlamento sprendimas drausti jaunesniems nei 16 metų vaikams naudotis socialiniais tinklais, tokiais kaip „Facebook“, „Instagram“ ir „X“, sulaukė plačių diskusijų. Ministras pirmininkas Anthony Albanese pabrėžė, kad šis griežtas reguliavimas yra skirtas siekti „geresnių rezultatų ir sumažinti žalą jauniems australams“. Pasak jo, socialinių tinklų platformos turi „socialinę atsakomybę“ užtikrinti vaikų saugumą ir padaryti tai prioritetu. Nors svarstymų buvo daug, Australija tapo pirmąja šalimi pasaulyje, priėmusia įstatymą, draudžiantį jaunesniems nei 16 metų asmenims naudotis dalimi socialinės žiniasklaidos priemonių.

- Reklama -

„Socialinių tinklų naudojimas didina riziką, kad vaikai ir paaugliai taps probleminiais interneto naudotojais. Tai yra, jie pernelyg daug laiko leis internete, apleis savo kasdienes veiklas ir pomėgius, nukentės jų miegas, mokymosi rezultatai, bus dirglesni, suirzę. Jeigu vaikai ir paaugliai turi bendravimo ar mokymosi sunkumų, mokykloje ar savo artimoje aplinkoje beveik neturi draugų, jaučiasi vieniši, jų santykiai šeimoje arba su tėvais prasti ir jeigu šie vaikai ir paaugliai neturi mėgiamų veiklų, būrelių, sportinių ar meno užsiėmimų, kuriuose dalyvautų, tuomet įsitraukimas į socialinius tinklus ne tik nepadeda, bet dar labiau didina vienišumą bei nelaimingumą. Tokiu atveju ypač išauga nerimo ir depresijos, savižalos rizika, kitos psichikos sveikatos problemos“, – sako Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto direktorė prof. dr. Roma Jusienė.

Socialinių tinklų naudojimo vaikystėje ribojimo svarba

Psichologas prof. dr. Mykolas Simas Poškus
Psichologas prof. dr. Mykolas Simas Poškus.

„Drausti arba stipriai riboti socialinių tinklų naudojimą vaikams, bent jau iki dvylikos metų, yra būtina,“ – teigia profesorė. Ji akcentuoja, kad vaikystėje socialiniai tinklai nesuteikia jokios ugdomosios vertės, o jų naudojimas kelia įvairių grėsmių. Anot profesorės, prieš leidžiant vaikams naudotis socialiniais tinklais, būtina užtikrinti skaitmeninį švietimą apie šių platformų keliamus pavojus, poveikį sveikatai ir nesaugumą internete. Socialiniai tinklai neturėtų pakeisti gyvo bendravimo, aktyvios veiklos bei savarankiško mokymosi realioje aplinkoje. Siekiant sumažinti neigiamą poveikį, būtina pasirūpinti vaikų gerove realiame pasaulyje ir užtikrinti sveiką emocinę aplinką, kuri mažintų poreikį bėgti į virtualią erdvę.

Alternatyvios strategijos socialinių tinklų žalos mažinimui vaikams

Siekiant sumažinti socialinių tinklų daromą žalą vaikams, itin svarbu kurti jų ryšį su kitais realiame gyvenime. Anot profesorės, vaikai turi turėti galimybę užmegzti tvirtus santykius gyvai, užsiimti mėgstama veikla ar rasti užsiėmimų, kurie skatina kūrybingumą bei bendravimą. „Jei vaikas jaučiasi neramus ar nelaimingas, reikėtų siūlyti alternatyvius sprendimus, pavyzdžiui, pasivaikščiojimą ir pokalbį, o ne ekraną,“ – pabrėžia ji. Šie principai, pasak profesorės, turėtų būti įgyvendinami tiek namuose, tiek mokykloje. Ji akcentuoja, kad suaugusiųjų elgesys yra svarbus pavyzdys – tėvai ir mokytojai neturėtų pernelyg daug laiko praleisti socialiniuose tinkluose, ypač valgant, prieš miegą ar laisvalaikiu. „Vaikų įprotis ieškoti paguodos ekranuose neretai formuojasi anksti, kai tėvai mažiems vaikams vietoj bendravimo pasiūlo išmanųjį įrenginį,“ – pastebi profesorė, pridurdama, kad alternatyvių strategijų įgyvendinimas reikalauja aktyvaus suaugusiųjų dalyvavimo ir dėmesio, kad vaikai jaustųsi svarbūs ir įtraukti realiame pasaulyje.

Psichologas prof. dr. Mykolas Simas Poškus teigia, jog vien socialinių tinklų draudimas vaikams nėra sprendimas, nes jie vis tiek ras būdų jais naudotis. Jis pabrėžia, kad būtina ieškoti konstruktyvių alternatyvų, kurios nukreiptų vaikų dėmesį į bendraamžius, aktyvų laisvalaikį ir prasmingą veiklą. Tokie pokyčiai galėtų pastebimai pagerinti tiek vaikų fizinę, tiek emocinę sveikatą. Profesorius atkreipia dėmesį, kad socialiniai tinklai skatina lyginimąsi su kitais, o tai dažnai yra demotyvuojantis veiksnys. „Kad ir ką darytume, internete visada bus kas nors, kas tai daro geriau ar atrodo gražiau,“ – aiškina jis. Taip pat jis pažymi, kad bendravimas tekstu nėra veiksmingiausias būdas ugdyti socialines kompetencijas, kurios yra esminės sveikam ir prasmingam gyvenimui visuomenėje. Todėl reikėtų siekti, kad vaikai daugiau laiko praleistų realybėje, o ne virtualiame pasaulyje.

Neigiami visiško socialinių tinklų draudimo padariniai

Visiškas socialinių tinklų draudimas vaikams gali pasirodyti kaip idealistinė idėja, tačiau toks sprendimas turi rimtų trūkumų. „Mano senelis mėgdavo sakyti, kad kiekvienam įstatymui yra apstatymas,“ – sako prof. dr. M. S. Poškus, pabrėždamas, jog tokie draudimai greičiausiai būtų apeiti. Be to, jie gali skatinti slaptumą ir dirbtinai padaryti vaikus pažeidėjais. Pasak profesoriaus, svarbiau yra ne drakoniški draudimai, o pastangos sukurti aplinką, kurioje vaikai galėtų mokytis sveiko socialinių tinklų naudojimo, o jų dėmesys būtų nukreiptas į prasmingas veiklas ir ryšius su bendraamžiais realybėje. Tik tokiu būdu galima išvengti socialinės izoliacijos ir skatinti vaikų gerovę.

- Reklama -

Sveiki interneto naudojimo įpročiai: kaip pradėti?

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto direktorė prof. dr. Roma Jusienė.
Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Psichologijos instituto direktorė prof. dr. Roma Jusienė.

Norint skatinti sveikus interneto naudojimo įpročius vaikams, pirmiausia reikia aktyviai dalyvauti jų kasdienybėje. „Internetas nėra didesnis mūsų priešas, nei biblioteka“ – teigia psichologas, pabrėždamas, jog tiek internete, tiek bibliotekoje galime rasti tiek vertingo, tiek menkaverčio turinio. Svarbu išsiaiškinti, kokiose platformose vaikas bendrauja, kokį turinį renkasi ir apie ką domisi. Užuot pasikliovus vien draudimais, tėvams rekomenduojama pasiūlyti vaikams geresnes alternatyvas. Nors kai kuriuos tėvus toks siūlymas gąsdina dėl trūkstamų žinių ar laiko stokos, vaikų auginimas reikalauja pastangų. Todėl būtina įgyti reikiamas kompetencijas, kad suprastumėte, kuo jūsų vaikai gyvena, ir mokėtumėte juos tinkamai lydėti technologijų pasaulyje.

Priklausomybės pavojai ir atsakingas elektronikos atliekų tvarkymas

Priklausomybės gali pasireikšti įvairiomis formomis ir kelia didelį pavojų asmens bei visuomenės gerovei. Elektronikos atliekų kaupimas – viena iš mažiau akivaizdžių, bet reikšmingų šiuolaikinių priklausomybių.

„Tėvams svarbu stebėti, kaip ir kiek laiko vaikai leidžia internete. Jei veikla skatina mokymąsi, kūrybiškumą ir vyksta saikingai, tai nėra žalinga. Tačiau reikia nepamiršti, kad bet kokia priklausomybė, net ir nuo geriausių dalykų, ilgainiui gali turėti neigiamą poveikį“, – teigia Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Linas Ivanauskas.

Ilgus metus kovojame su įpročiu kaupti nenaudojamus elektronikos prietaisus namuose, kuris ne tik trukdo tvarkai, bet ir kelia grėsmę aplinkai. Antai 2022, 2023 ir 2024 m. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) inicijuoti tyrimai parodė, kad didelė dalis Lietuvos gyventojų kaupia nenaudojamus telefonus ir kompiuterius. 2024 m. liepą atliktas tyrimas atskleidė, jog net 74 proc. respondentų turi nenaudojamų telefonų, o 15 proc. jų – net 4 ar daugiau. Be to, 41 proc. apklaustųjų pripažino namuose laikantys 1–2 senus kompiuterius, dažnai gulinčius be naudos daugiau nei penkerius metus. Šie įpročiai beveik nesikeičia metai iš metų.

Siekiant spręsti šią problemą, EPA siūlo patogius sprendimus. Pasak L. Ivanausko, elektronikos atliekų konteinerius galima rasti prekybos centruose, bibliotekose ir kitose viešose vietose, o stambiagabaritės elektronikos prietaisai iš gyventojų namų išvežami nemokamai. Norint užsiregistruoti paslaugai ar sužinoti daugiau, gyventojai gali skambinti telefonu +370 695 55111 arba apsilankyti svetainėje www.epa.lt, kur taip pat pateikiamas atliekų surinkimo vietų sąrašas.

Atsakingas požiūris į elektronikos atliekas ir aktyvus dalyvavimas jų perdirbimo procesuose gali padėti ne tik apsaugoti aplinką, bet ir sumažinti priklausomybės nuo kaupimo problemą, kuri dažnai lieka nepastebėta.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

Orai: dieną aukščiausia temperatūra sieks iki 10 laipsnių šilumos

Šiandien Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 5–10 laipsnių šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Ketvirtadienį...

Astrologinė prognozė kovo 19-ai, trečiadieniui

AVINAS. Galite patirti įvairių emocijų. Netikėtumai nusimato reikaluose susijusiuose su nuosavybe, pinigais, mokesčiais, investicijomis. Galbūt teks ką nors dalintis ar aiškintis. Nors optimizmo nestokosite,...

Kovo mėnesį apsipirk ,,Rimi“ internetu ir atvešime į namus nemokamai

E. parduotuvė „Rimi.lt“ mini 5-tąjį savo gimtadienį ir kviečia pirkėjus jį švęsti drauge! Visą kovo mėnesį, kuomet laukia patrauklūs nemokamų pristatymų pasiūlymai, yra puiki...

„Rimi“ – mažiau maisto švaistymo, daugiau taupymo: pernai beveik trečdaliu išaugo vienos kategorijos populiarumas 

Kasmet vis daugiau Baltijos šalių gyventojų renkasi taupesnį ir tvaresnį apsipirkimo būdą, savo maisto prekių krepšelį papildydami nukainotais produktais, kurių galiojimo laikas artėja prie...

Svarbi informacija apie želdinių genėjimą paukščių perėjimo laikotarpiu

Nuo kovo 15 d. iki rugpjūčio 1 d. Lietuvoje prasideda aktyvus paukščių perėjimo laikotarpis. Šiuo metu rekomenduojama būti atsakingiems ir netrikdyti perinčių paukščių. Tam...

ORAI: Džiugins šiltesnės dienos, bet naktimis išliks šaltoka

Antradienį Lietuvoje numatomi permainingi orai. Daug kur, ypač Rytų Lietuvoje, prognozuojami nedideli krituliai. Pūs vakarų, šiaurės vakarų vėjas 9–14 m/s, o pajūryje gūsiai sieks...

Astrologinė prognozė kovo 18-ai, antradieniui

AVINAS. Šiandien galite išleisti daug pinigų arba tai padarys jūsų antroji pusė. Bus nelengva bendrauti, ypač su verslo partneriais, kreditoriais. Gali tekti labiau susirūpinti ir...

Prisijunk prie galingos „Lidl“ komandos: naujoje darbdavio įvaizdžio kampanijoje – komandiškumas, karjeros galimybės ir...

„Lidl“ pristato naują darbdavio įvaizdžio kampaniją, kurioje akcentuojama palaikanti komanda, plačios karjeros galimybės ir konkurencingas atlyginimas. Kampanijoje darbo „Lidl“ privalumai atskleidžiami per sporto prizmę...

Sinoptikai: kritulių tikimybė nedidelė, šils iki 5 laipsnių

Pirmadienį Lietuvoje kritulių tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės vakarų, 9–14 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5 laipsniai šilumos, skelbia Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. Antradienį vietomis trumpi, nedideli krituliai. Vėjas...

Astrologinė prognozė kovo 17-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien būkite kuo atidesni su svetimomis vertybėmis, nesugadinkite, nepameskite. Venkite aplaidumo, jeigu reiks ruošti ar nagrinėti svarbų dokumentą ir pan. JAUTIS. Nenoras įsigilinti į kito žmogaus...

Dėmesys keliui, o ne ekranui: kodėl vairuotojai vis dar nepaiso draudimo?

Mobiliojo telefono naudojimas vairuojant išlieka rimta problema Lietuvos keliuose, nepaisant pastarųjų metų įstatymų pakeitimų ir prevencinių priemonių. Statistika rodo, kad per pastaruosius metus pažeidimų...

Gurmaniški nuotykiai: 10 patiekalų, kuriuos bent kartą turite paragauti keliaujant

Kulinarinis turizmas – ne vienam tampa papildoma motyvacija leistis į kelionių nuotykius. Naujus kraštus smagu pažinti ne tik lankant istorinius ir kultūrinius objektus, grožintis...

Tyrimas: „Rimi“ – kainų lyderė pieno produktų kategorijoje

Kovo mėnesį atliktas rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ tyrimas* nustatė, kad mažiausias pieno produktų kainas rinkoje pirkėjai gali rasti „Rimi“ parduotuvėse. Šios kategorijos asortimentas išsiskiria...

„Didžiausią įspūdį paliko pokyčių greitis“: „Iki“ klientų valdyba ragina pirkėjus nepramiegoti progos – prisidėkite...

Ar pastebėjote, kad „Iki“ programėlė tapo dar patogesnė? O kainų etiketės parduotuvėse – aiškesnės? Apsipirkimas „Iki“ savitarnos kasose – greitesnis? Spartų šių pokyčių įgyvendinimą...

Sėkmingi metai prekybos centrui CUP – 6,5 mln. lankytojų ir stabiliai auganti nuomininkų apyvarta

Vilniaus širdyje įsikūręs prekybos centras CUP išlieka viena populiariausių sostinės vietų – 2024 metais čia apsilankė 6,5 mln. žmonių, o lankytojų srautas, lyginant su...

Dievinate meksikietiškus patiekalus ar azijietišką virtuvę? „Iki“ jums turi 2 geras žinias

Spalvingi meksikietiški takai ir buritai, subtilūs japoniški sušiai, skonio receptorius pažadinantys ramenai – šių patiekalų populiarumas Lietuvoje auga kaip ant mielių. Matant vis besiplečiantį...

Europoje jau karaliauja pavasaris: kelionių idėjos svajojantiems apie poilsį paplūdimiuose

Kai Lietuvoje dar tik lenda pirmieji pavasariškos saulės spinduliai, pietų kryptyse jau galima mėgautis 20°C ir kaitresne šiluma. Balto smėlio paplūdimiai, jūros bangų ošimas,...

ORAI: Artimiausiomis dienomis krituliai, vėjas ir temperatūros svyravimai

Ketvirtadienio dieną daug kur palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 7–12 m/s. Temperatūra pietrytinėje šalies pusėje 10–15, šiaurės vakarinėje – 4–9 laipsniai šilumos. Penktadienio naktį daug kur...

Lietuva švenčia 35-ąsias Nepriklausomybės atkūrimo metines

Antradienį Lietuva švęs 35-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines.  Šventinė Kovo 11-osios diena prasidės prie Seimo rūmų esančioje Nepriklausomybės aikštėje, kur prie paminklo „Žinia“ bus padėtos gėlės.  Vėliau...

„Xiaomi“ pristato naujausias inovacijas: skatina išmanesnį, stilingesnį ir sujungtą gyvenimą

Pasaulinė buitinės elektronikos ir išmaniosios gamybos lyderė „Xiaomi“ atskleidė savo naujausią AIoT produktų liniją, įskaitant „Xiaomi Buds 5 Pro“, „Xiaomi Buds 5 Pro (Wi-Fi)“,...

Biržuose po renovacijos duris atvėrė atnaujinta „Rimi“ parduotuvė

Prekybos centras, kuriame kiekvieną savaitę gali rasti daugiau nei 3 000 sutaupyti padedančų akcijų bei pasiūlymų – didelis privalumas. Nuo šiandien ir biržiečiai galės...

3 naudingi „Iki“ pasiūlymai renkantis tulpes ir ruošiantis Moters dienai

Moters diena jau čia pat, o tai reiškia, kad daugelis skubės jai ieškoti tobulų akcentų – gėlių, saldumynų ar ypatingo torto šventinei nuotaikai sukurti....
spot_img
spot_img