4.5 C
Vilnius
2024 / 11 / 09

Antibiotikas – ne saldainis. Didžiausios jų vartojimo klaidos

Ar jau skaitete?

Kaip dažnai vartojate antibiotikus? Jų griebiatės tik kraštutiniu atveju ar vos peršalus ir užgulus nosiai? Specialistai įspėja: antibiotikai – ne saldainiai, tad jų vartojimas turi būti teisingas. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skambina pavojaus varpaus dėl mikroorganizmų atsparumo antibiotikams. Netgi yra paskelbusi šūkį: „Vartokime antimikrobinius vaistus atsakingai. Netinkamai gydantis šiandien, rytoj jie bus neveiksmingi“.

- Reklama -

Faktas

JAV Ligų kontrolės centro duomenimis, infekcijoms, kurias sukėlė antibiotikams atsparūs mikroorganizmai, gydyti išleidžiama daugiau kaip 4 mlrd. dolerių.

Neskuba griebtis vaistų

Dainininko Donato Montvydo šeima antibiotikų neskuba griebtis ir juos vaikams duoda tik kraštutiniu atveju.

„Aišku, ne akmens amžius, nebūkime tokie neišprusę, kad antibiotikų visai atsisakytume. Bet vartoju juos tik tuomet, kai skiria gydytoja. Sako, palaukime dar tris dienas, jeigu matysime, kad reikia, vartokite. Kajui yra dveji su puse metų. Jis antibiotikus sugėrė du kartus. Šešerių Adelei irgi teko kelis kartus. Visada labai gerai išsiklausinėju, ar antibiotikai tikrai yra būtini, gal galima dar palaukti, ar yra kokių nors kitų gydymo būdų. Apskritai neskubame imtis vaistų“, – sakė du vaikus auginanti Veronika Montvydienė. Pasak jos, itin svarbu surasti gydytoją, kuriuo gali pasitikėti, ypač auginant mažus vaikus. Moteris džiaugiasi atradusi tokią šeimos gydytoją.

- Reklama -

Mikrobinis atsparumas

Kas dvejus metus „Eurobarometras“ apklausia Europos šalių gyventojus, kuriems užduodami keturi esminiai klausimai: Ar antibiotikai naikina virusus? Ar jie veiksmingi gydant peršalimą, gripą? Ar neteisingas vartojimas daro juos neefektyvius? Ar dažnai vartojant pasireiškia šalutiniai poveikiai?

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad lietuviams vis dar stinga žinių apie antibiotikus (tai yra vaistines medžiagas, kurios slopina bakterijų augimą arba jas užmuša) ir teisingą jų vartojimą. Pavyzdžiui, jei 2016 m. į pirmąjį klausimą (Ar antibiotikai naikina virusus?), teisingai atsakė 34 proc. respondentų, pernai jų buvo kiek mažiau – 29 proc.

„Pagal antibiotikų suvartojimą ambulatorinėje grandyje Lietuvos situacija, palyginti su kitomis ES šalimis, yra nebloga – kiek žemiau ES vidurkio. Didžiausias antibiotikų suvartojimas stebimas pietinėse šalyse, tokiose kaip Graikija, Ispanija, Italija ir kt. Mažiausias – Skandinavijos šalyse. Tačiau Lietuvos ligoninėse, 2017 m. duomenimis, antibiotikų suvartojama daugiausiai tarp Europos šalių. Mus lenkia tik Malta ir Jungtinė Karalystė. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad tiek ambulatorinėje grandyje, tiek ligoninėse didžiausią dalį suvartojamų antibiotikų sudaro plataus veikimo spektro antibiotikai. Jie veikia platų bakterijų diapazoną, įskaitant gerąsias organizmo bakterijas, tai yra jas naikina. Todėl sutrinka natūrali žarnyno mikroflora ir atsiranda antibiotikų sukeltas viduriavimas. Antibiotikai, kurie veikia specifiškai tam tikrą ligos sukėlėją, skiriami retai.

Didžiausią grėsmę kelianti neteisingo antibiotikų vartojimo pasekmė – jiems atsparių bakterijų atsiradimas, kurios plisdamos genetinę informaciją gali perduoti kitos rūšies mikrobams. Atsparias bakterijas žmonės gali perduoti vieni kitiems. Intensyviai keliaujant atsparias bakterijas lengvai galima pervežti iš vienos šalies į kitą“, – pasakoja Higienos instituto Visuomenės sveikatos inovacijų skyriaus specialistė Asta Jurkevičienė.

A.Jurkevičienė pažymi, kad profilaktiškai antibakteriniai vaistai vartojami tik chirurgijoje, siekiant sumažinti operacinių žaizdų infekcijų riziką, taip pat po kontakto su pavojinga infekcine liga sergančiu ligoniu, pavyzdžiui, meningokokine infekcija, kokliušu, difterija ir kt.

„Ar sugebėsime išsaugoti antibiotikų efektyvumą, priklauso nuo kiekvieno mūsų: nuo sveikatos priežiūros specialistų, gydytojų, vaistininkų, sveikatos politikų, visuomenės. Turi būti bendras tarpsektorinis bendradarbiavimas“, – akcentavo Higienos institute dirbanti A.Jurkevičienė.

Užsiima savigyda

„Vieni antibiotikais nori gydyti viską. Sako, gydytojau, aš pažįstu savo kūną – be antibiotikų man nepraeina. Kiti atvirkščiai, nenori antibiotikų, sako, kad tai – blogis, chemija. Abu kraštutinumai nėra geri, kadangi gydytojas be reikalo neskiria antibiotikų. Jie yra skiriami tuomet, kai reikia gydyti bakterinę infekciją. Tai yra, kai matome neabejotinus bakterinės infekcijos požymius arba kai įtariama bakterinė infekcija ir nėra galimybių tai patvirtinti. Kitais atvejais jie nėra skiriami. Viruso gydyti antibiotikais nėra prasmės, nes antibiotikai jo neveikia“, – sako šeimos gydytojas Valerijus Morozovas.

Medikas pasakoja, kad ir nesant bakterinės infekcijos požymių, tėveliai dažnai reikalauja jų atžaloms vis tiek išrašyti antibiotikus.

„Juk niekas neskiria chemoterapijos vien dėl to, kad žmogus aptiko apgamą ir tokio gydymo nori dėl viso pikto. Ar galime garantuoti, kad tas apgamas nesuvėžės? Negalime! Gal po dešimt metų ir suvėžės. Bet negi dėl to skirsime dešimt chemoterapijos kursų? Tai yra ir su antibiotikais: nesvarbu, ko nori mamytės ar tėveliai, antibiotikai yra skiriami tada, kai jų reikia, o ne kada jų norima“, – akcentuoja šeimos gydytojas.

Medikas pasakoja, kad yra kelios antibiotikų vartojimo taisyklės, kurias pacientai dažnai linkę pažeidinėti.

„Standartinė lietuviška situacija: pacientas kenčia savaitę ir, kai rytojui užsirašo pas gydytoją, prieš vizitą būtinai reikia išgerti stalčiuje užsilikusią antibiotikų tabletę. Arba, pagerėjus savijautai, pacientai nutraukia gydymą. Jeigu pagerėjimas yra – valio, tačiau jeigu norite bakteriją nužudyti iki galo, turite sugerti visą kursą. Taip pat negalima pradėti gerti pusę ar trečdalio tabletės, nes taip patarė kaimynas. Vėlgi labai gajus įprotis dėl gydymo pasitarti su kaimynu, jis netgi pasiūlo savo vaistų, esą šie geresni, nes jam padėjo. Negalima antibiotikų gerti kitaip nei paskiria gydytojas“, – savigyda piktinasi medikas.

Komentaras

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė:

– Mes, kaip visuomenės sveikatos specialistai, be abejo, žinome situaciją. Stengiamės įvairiais būdais ir priemonėmis informuoti tiek tėvus, tiek jų vaikus. Tačiau mūsų žodis nėra paskutinis. Tai yra gydytojo sprendimas. Jis pagal savo kompetencijas skiria arba neskiria antibiotikus. Tad atliekant prevencinį darbą gydytojo žodis – svarbiausias. Kad mes antibiotikų suvartojame per daug – faktas, ką rodo daugelis tyrimų. Kad žmonės netinkamai ir be reikalo vartoja, netgi sukaupia namuose šio vaisto atsargų – irgi faktas. Žmonės irgi daro klaidų vartodami antibiotikus. Kartais turbūt ir gydytojų prašo išrašyti vieną ar kitą medikamentą. Švietimas labai svarbus visose srityse. Kauno regione netgi vyksta konkursai antimikrobinio atsparumo temomis, kurie skirti mokiniams ir mokytojams. Paskui vyks regioninis konkursas. Kaip minėjau, man atrodo, kad svarbiausia žinia yra iš gydytojų. Tai – receptinis vaistas, jeigu gydytojas išrašė, be abejo, pacientas jo klauso. Jeigu gydytojai nežiūri pro pirštus, ieško alternatyvų ir galbūt neskuba skirti antibiotikų, be abejo, žmonių švietimas iš gydytojų pusės vaidina svarbiausią vaidmenį.

Svarbu žinoti

Vartokite tik gydytojo skirtus antibiotikus.

Infekuota organizmo medžiaga bakteriologiniam ištyrimui paimama prieš pradedant gydymą antimikrobiniais vaistais.

Numatomas dažniausias sukėlėjas ir jo atsparumas antibakteriniams vaistams bei parenkamas tinkamas antibiotikas.

Visuomet suvartokite visus skirtus antibiotikus, pasijutus geriau nenustokite jų vartoję.

Niekada nevartokite antibiotikų, kurie liko nuo ankstesnio gydymo.

Niekada nesidalinkite antibiotikais su kitais žmonėmis.

Reguliariai plaukite rankas, artimai nebendraukite su sergančiu asmeniu ir laiku pasiskiepykite, kad išvengtumėte infekcijų.

Tarp kitko

Siekiant atkreipti visuomenės, sveikatos priežiūros specialistų, politikų dėmesį ir didinti supratimą apie teisingą antibiotikų vartojimą 2008 m. lapkričio 18 d. pirmą kartą paminėta Europos supratimo apie antibiotikus diena.

Pasaulio sveikatos organizacija 2015 m. taip pat inicijavo Pasaulinės supratimo apie antibiotikus savaitės minėjimą lapkričio mėnesį. Jos tikslas – skatinti racionalų antibiotikų vartojimą bei informuoti visuomenę apie didėjančio atsparumo antibiotikams grėsmes pasaulyje. Vienos sveikatos strategija – žmonių sveikata + veterinarija + aplinka.

Lina Toločkienė
atsakingoji sekretorė
UAB „Lietuvos sveikata“

spot_img

Lapkričio 9-oji: Vardadieniai, dienos INFO ir kitos įvairenybės

Lapkričio devintoji – 314-oji metų diena, o tai reiškia, kad iki Naujųjų metų liko vos 52 dienos. Šiandien yra šeštoji 45-osios metų savaitės diena. Lapkričio 9-oji yra ypatinga diena tiek dėl savo istorinių įvykių,...

Lapkričio 9-oji: sėkminga diena laukia Vandenio ženklo

Astrologinė prognozė lapkričio 9-ai, šeštadieniui. AVINAS. Šiandien jums nepristigs bendravimo. Bendraminčiai, draugai nepamirš jūsų pakviesti į kolektyvinius renginius ar kt. Tačiau teks gerokai pakratyti piniginę, jeigu prisijungsite prie vakaro kompanijos. JAUTIS. Tikriausiai neišvengsite perdėtų ambicijų. Regis,...

„Rimi“ dabar lašišos įsigysite pigiau: štai, kaip ją galima gardžiai paruošti (receptas)

Dėl savo švelnaus skonio, tekstūros bei universalaus panaudojimo lašiša yra viena labiausiai paplitusių žuvų daugelyje pasaulio virtuvių. Ją galima ruošti įvairiais būdais – kepti grilyje ar keptuvėje, troškinti, rūkyti, sūdyti. Ši žuvis net valgoma...

Sveika mityba: kas tai yra ir kodėl ji svarbi

Sveika mityba – tai subalansuotas maitinimasis, užtikrinantis, kad organizmas gautų visas būtinas maistines medžiagas, reikalingas normaliam jo funkcionavimui. Tai yra vienas pagrindinių sveiko gyvenimo būdo elementų, padedančių išlaikyti gerą fizinę ir emocinę savijautą. Sveika...

Orai: Rami savaitgalio prognozė

Lapkričio 8 d. Šiandien Lietuvoje laukia gana maloni rudens diena – lietaus tikimybė nedidelė, tad galėsite drąsiai planuoti lauko veiklas. Ryte kai kur tvyros lengvas rūkų šydas, tačiau jis turėtų greitai išsisklaidyti. Vėjas bus...

Penktadienio horoskopas: ką žvaigždės atneša Avinams, Skorpionams ir kitiems?

AVINAS. Šiandien jus stiprins kolektyvo, komandos, draugų palaikymas bei pripažinimas, o silpnins neaiškūs meilės reikalai, šeimos narių problemos, priklausomybė ar nesavarankiškumas. JAUTIS. Gali būti prasitarta apie numatomą reformą darbe, kuri turėtų būti jums naudinga. Arba...

Lapkričio 8-oji: vardadieniai, istoriniai įvykiai bei veikos mitybos dienos patarimai

Sveikiname su vardadieniu! Lapkričio 8-oji yra ypatinga diena tiems, kurių vardai šiandien švenčiami. Šią dieną vardadienius mini Domantė, kurios vardas kilęs iš lietuvių kalbos ir reiškia "turtas" arba "namų šeimininkė", Svirbutas, tradicinis lietuviškas vardas susijęs...

Pradėkite ruoštis šventėms su „Iki“: kas keliaus į dovanų sąrašą, o kas – į...

Lapkritį visame pasaulyje startuoja didieji išpardavimai, pavyzdžiui, Vienišių diena Kinijoje ar Juodasis penktadienis JAV, kai perkama jau galvojant apie Kalėdas. Užtat „Iki“ prekybos tinklo klientai Lietuvoje jau dabar gali įsitikinti, kad didelės nuolaidos padeda...

Orai artimiausiomis dienomis: ko tikėtis?

Ketvirtadienis atneš negausų lietų – kai kuriose vietose galima trumpalaikė dulksna. Vėjas pūs iš vakarų, 4–9 m/s greičiu, o temperatūra kils iki 5–10 °C. Tinkamas laikas susiruošti į darbą su skėčiu, tačiau didelių liūčių...

Ką atneš lapkričio 7-osios ketvirtadienis zodiako ženklams?

Astrologinė prognozė lapkričio 7-ai, ketvirtadieniui. AVINAS. Regis, neblogai padirbėsite, atliksite būtiniausius reikalu ir užsidirbsite. Tik pasistenkite neužkibti ant sukčių kabliuko ir patys neklaidinkite kitų, neliežuvaukite. JAUTIS. Gerai seksis veikla susijusi su informacija. Gali palankiai išsispręsti ir...

Medicinos psichologė papasakojo, kuo ypatingas paauglių mąstymas ir kaip juos geriau suprasti

Paauglystė – laikotarpis tarp vaikystės ir suaugusiųjų pasaulio, pasižymintis išskirtinėmis patirtimis, naujais atradimais ir galimybėmis. Visgi, ne paslaptis, kad šis gyvenimo etapas jauniems žmonėms gali sukelti ir nemažai iššūkių. Kaip geriau suprasti, ką išgyvena...

Savaitės žvaigždžių prognozė: kokių iššūkių tikėtis lapkričio 11-17 dienomis?

Astrologinė prognozė kitai savaitei, lapkričio 11–17dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje atrodysite praradę įprastinį aktyvumą. Galbūt sveikatos problema, o gal laikina vidinė disharmonija trukdys būti darbštiems ir komunikabiliems. Laikykitės darbo saugos ir eismo taisyklių, kad išvengtumėte nemalonių incidentų....

Interjero dizainerė atskleidžia 2024 m. Kalėdų tendencijas

Tyrimo duomenimis, 4 iš 5 Lietuvos gyventojų ruoštis žiemos šventėms pradeda jau lapkričio pradžioje. Be tradicinių dovanų paieškų ir galvojimo, kaip šiais metais papuošti eglutę, kas trečias planuoja savo namus paversti tikra Kalėdų šventove....

„Besišypsančių žmonių“ šalis – Gambija: nuo ryškiaspalvių festivalių iki įspūdingos laukinės gamtos

Gambija – mažiausia šalis žemyninėje Afrikos dalyje, tačiau ji pelnytai vadinama žemyno širdimi. Čia keliautojai gali susipažinti ne tik su egzotiniais gyvūnais ar laukinės gamtos stebuklais, bet ir su išlaikytų tradicijų bei papročių mozaika....

Orai: artimiausių dienų prognozė

Trečiadienio orai numatomi ramūs – žymesnio lietaus nebus, tad bus galima mėgautis sausesne diena. Vėjas pūs iš vakarų, jo greitis sieks 6–11 m/s. Oro temperatūra dienos metu kils iki 7–12 laipsnių šilumos, tad oras...

Astrologinė prognozė lapkričio 7-ai, ketvirtadieniui

Artėja lapkričio 7-oji, o su ja – ir naujos astrologinės įžvalgos visiems Zodiako ženklams! Ką žvaigždės pranašauja šią dieną? Kas laukia darbe, asmeniniuose santykiuose ar planuojant finansinius žingsnius? Sužinokite savo dienos horoskopą! Avinas Avinai gali tikėtis...

Pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis spalį toliau brango

Pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis spalį, palyginti su šių metų rugsėju, šalies parduotuvėse brango 0,83 euro (1,3 proc.) ir buvo 0,68 euro (1 proc.) brangesnis nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, rodo kainas stebinčio Pricer.lt analizė.  „Pricer“...

Lapkričio 5-oji: Vaižganto diena, vardadieniai ir įsimintini įvykiai

Lapkričio 5-oji yra ypatinga diena Lietuvoje – tai Vaižganto, senovės lietuvių dievo, globojančio linus ir kanapę, diena. Taip pat tai 310-oji metų diena, paliekanti tik 56 dienas iki Naujųjų metų. Šiandien minimi ir vardadieniai,...

Orai artimiausioms dienoms: lietus, vėjas ir švelni šiluma

Artimiausiomis dienomis Lietuvoje prognozuojama švelni rudens šiluma su lietaus galimybėmis bei vakarinių krypčių vėju. Ši prognozė padės pasiruošti, ar planuojate dieną mieste, ar išvyką į gamtą. Antradienio orai Antradienio dieną prognozuojamas nedidelis lietus, o vėjas iš...

Elektros pardavėjai svarsto: kaip lietuvius susodinti į elektromobilius?

Pastaraisiais metais elektromobilių populiarumas Lietuvoje auga sparčiausiai šalies istorijoje. Nors tobulėjantys technologiniai sprendimai ir valstybės iniciatyvos gyventojus skatina rinktis aplinkai draugiškas transporto priemones, vis dar susiduriame su iššūkiais, stabdančiais greitesnį perėjimą prie elektromobilių. Kiekvienas vairuotojas...

Kas šiandien Jūsų laukia? Astrologinė prognozė lapkričio 5-ajai

AVINAS. Bus rūpesčių, jeigu turite planų vykti į užsienį, dalyvauti varžybose, konkurse, stažuotėje ar pan. Ribokite greitį kelyje, nesielkite rizikingai ir nepraraskite budrumo. JAUTIS. Diena bus emociškai įtempta. Žmonės, kuriems esate įsipareigoję ar skolingi, tiesiogiai...

Socialdemokratė siūlys Seimui padidinti vaikų išlaikymo išmoką

Siekiant mažinti vaikų skurdo riziką ir paskatinti tėvus geranoriškiau mokėti priteistus alimentus, Seimo narė socialdemokratė Orinta Leiputė siūlys Seimui padidinti vaikų išlaikymo išmoką. Ji siūlo nuo kitų metų išmoką, kuri šiuo metu per mėnesį negali...
spot_img
spot_img