9.5 C
Vilnius
2024 / 05 / 13

Jaučiate sumažėjusį produktyvumą?

Ar jau skaitete?

Daugelio užsienyje pamėgtas darbostogų režimas, Lietuvoje ant populiarumo bangos užšoko palyginti dar visai neseniai. Tačiau sulig kiekvienais metais vis labiau populiarėjantis atostogų ir darbo derinimas po truputį skinasi kelią ir į mūsų tautiečių gyvenimo ritmą. Ne tik šiltuosius kraštus, bet ir lietuviškąjį pajūrį darbostogoms ar nuotoliniam darbui vis dažniau besirenkantiems vasarotojams iškyla ir nemažai klausimų. Kaip darbostogų metu rasti balansą tarp darbo valandų ir laisvo laiko? Kaip suderinti visas veiklas su vaikų priežiūros klausimu? Kiek laiko gyventi tokiu režimu ir kokius „namų darbus“ vertėtų atlikti prieš išvykstant?

- Reklama -

Poilsis ir atostogos Palangoje! Butai, apartamentai…


Nauda tiek darbuotojui, tiek darbdaviui

Šiuolaikinis gyvenimo tempas bei kasdienė rutina anksčiau ar vėliau ima daryti įtaką mūsų motyvacijai, tad kas tam tikrą laiką būtina pakeisti savo įprastinę aplinką. Puikia priemone tam gali tapti darbostogos. Pasak psichologės ir verslo konsultantės Lauros Rimkutės, toks režimas itin aktualus tiems, kurie yra pervargę ir jaučiasi praradę balansą.

„Tai yra šių laikų aktualija – vis daugiau žmonių gyvenime stokoja balanso, daugybė jų yra ant perdegimo ribos. Vienas iš būdų, kaip tą balansą vėl sugrąžinti į savo gyvenimą, yra išvažiuoti į darbostogas ir padirbėti šiek tiek kitokia forma“, – tvirtina L. Rimkutė.

Specialistė teigia, kad darbdaviai turėtų sudaryti savo darbuotojams sąlygas išvykti darbostogauti bei priduria, kad jos naudingos ne tik darbuotojui, bet ir pačiam darbdaviui.

„Darbdaviui tai irgi duoda privalumų, nes pailsėjęs, balansą išlaikantis darbuotojas yra efektyvesnis, turi daugiau motyvacijos dirbti, jis labiau myli savo kompaniją, labiau ją vertina, yra jai lojalesnis. Laimingas darbuotojas – geras darbuotojas, todėl iš darbostogų laimi abi pusės“, – sako verslo konsultantė.

Per trumpesnį laiką padaromas toks pat kiekis darbų

Neretai darbdaviai įsivaizduoja, kad išleidus darbuotoją padirbėti nuotoliniu būdu, smarkiai kris jo produktyvumo lygis, tačiau L. Rimkutė tvirtina, kad dėl to nerimauti tikrai nereikėtų. Pasak jos, įvyksta atvirkštinė situacija – dirbdami tokiu režimu, tai darome gerokai produktyviau.

- Reklama -

„Kiekviena organizacija pasirenka, kokį valandų skaičių dirbs darbostogų metu, bet dažniausia taisyklė yra ta, kad paprastai planuojamos šiek tiek trumpesnės darbo valandos, kad liktų daugiau laiko pramogoms, laisvalaikiui ir mėgavimuisi aplinka. Kadangi žmonės turi galimybę atsipalaiduoti, jie dažnai labai smarkiai mobilizuojasi ir per tą trumpesnį laiką dirba daug efektyviau. Jų dėmesys būna mažiau išblaškytas ir jie per tą laiką padaro tuos pačius darbus, kuriuos atlikdavo per visą darbo dieną. Dirbant trumpesnį darbo laiką, nereiškia, kad mažiau padarysime. Nes iš tos laimės, kad turime tiek privalumų – susiimame ir dirbame gerokai produktyviau. Todėl darbdaviui neturėtų kilti didelių nuogąstavimų, kad jeigu darbuotojas išvyks į darbostogas, bus nepadaromi darbai arba labai kris jo produktyvumas. Atvirkščiai – jis kyla“, – pasakoja specialistė.

Trukmė labai skiriasi

Pirmą kartą išvykstantiems darbostogauti dažnai kyla klausimas, kiek laiko tokiu režimu reiktų gyventi ir ar yra koks nors optimaliausias variantas. L. Rimkutės teigimu, vieno atsakymo čia nėra – daug kas priklauso nuo to, ar padirbėti nuotoliniu būdu vyksta visa komanda, ar žmogus keliauja savarankiškai.

„Jeigu kalbėtume apie tuos atvejus, kai organizacija į darbostogas išveža visą didelę komandą, tai dažniausiai jos trunka nuo keleto dienų, jeigu išvažiuojama kažkur Lietuvoje, ir iki savaitės, jeigu kelionė tolimesnė. Tai čia yra tokia dažniausia organizacijų praktika. Lietuvoje itin mėgstama vieta darbostogoms yra mūsų pajūris, tai jeigu važiuojama ten, organizacija gali sutarti šitokiu formatu dirbti net ir porą savaičių. Jeigu į darbostogas išvažiuoja pats žmogus ir įmonė sudaro jam galimybes dirbti iš kito taško, tai šie terminai dažniausiai būna ilgesni – išvažiuojama mėnesiui ar net keliems“, – tvirtina verslo konsultantė.

Svarbu iš anksto apgalvoti veiklas

Susiruošusiems į darbostogas, būtina atlikti ir svarbiausius „namų darbus“. Pasak L. Rimkutės, svarbu ne tik apgalvoti visus techninius aspektus, bet ir turėti aiškų planą, ką norėsis nuveikti laisvalaikiu.

„Visų pirma, būtina susižiūrėti visus techninius dalykus. Reikia organizacijoje pasidomėti, kaip viską sutvarkyti teisiškai, pasikalbėti apie saugumo reikalavimus, pasižiūrėti, ar nėra kažkokių apribojimų, ar viską leidžia mūsų darbo sutartys. Tuomet labai svarbu įsitikinti, ar toje vietoje, kurioje dirbsime, bus gerai veikiantis internetas – svarbu nepamiršti pasirūpinti tokiais dalykais. Kalbant apie laisvalaikio pusę – reikėtų susidėlioti planą, kaip mes leisime laiką. Jeigu vyksta visa komanda – reikia iš anksto apmąstyti, kokių veiklų norėsis ir joms iš anksto pasiruošti. Jeigu žmogus važiuoja individualiai, tai irgi galioja ta pati taisyklė – reikėtų turėti kažkokį planą, ką norėsiu padaryti, kokie bus pagrindiniai mano laisvalaikio leidimo akcentai“, – patarimais darbostogautojams dalijasi L. Rimkutė.

Susiduria su vaikų priežiūros klausimu

Tiesa, norintieji išbandyti tokį darbo pobūdį, susiduria ir su tam tikrais iššūkiais. Štai vienoje įmonėje vadove dirbanti Ieva Kuodė teigia, jog nuotolinio darbo metu jai tenka išspręsti pagrindinį klausimą – kam patikėti mažųjų priežiūrą. Intensyviai dirbanti dviejų vaikų mama pasakoja, kad dirbdama nuotoliu nemažina tempo, tad privalo susikurti sau tinkamas sąlygas, kurios leistų susitelkti darbui.

„Vasaros metu net ir dalį laiko dirbdama nuotoliniu būdu visiškai nemažinu tempo – dirbu visą įprastą darbo dieną, kurioje daug online susitikimų, todėl turiu būti užtikrinta, kad dirbdama turėsiu reikiamas sąlygas netrukdomai susikaupti. Tai reiškia, kad privalau išspręsti savo mažųjų priežiūros klausimą. Mano tikslas – užtikrinti, kad produktyvumas nesumažėtų nepriklausomai nuo to, iš kur dirbu. Toks darbo režimas man asocijuojasi su situacija, kai abi pusės laimi – tėvai gali susikoncentravę dirbti, o vaikai dienos metu užsiimti smagiomis veiklomis su bendraamžiais. Tuo tarpu vakarais ir savaitgaliais, uždarius „virtualų ofisą“, visa šeima gali mėgautis pajūrio teikiamais privalumais“, – teigia pašnekovė.

Ieškodama, kaip išspręsti vaikų priežiūros problemą nuotolinio darbo metu, pašnekovė atskleidžia nusprendusi patikėti savo atžalas Palangoje įsikūrusiai „Labas, jūra“ studijos komandai. Moteris tvirtina, kad tokio pobūdžio vaikų pramogų ir edukacijos studija yra puikus sprendimas aktyviai gyvenančioms ir dirbančioms šeimoms.

„Praėjusiais metais studiją lankė mano vyresnysis sūnus ir kasryt eidavo į ją su didžiuliu noru, pasakodavo įspūdžius apie ekskursijas, naujas pažintis, edukacines veiklas, smagias auklėtojas. Aš, tuo tarpu, laiką dienos metu išnaudodavau darbui, o kai vaikai būdavo vakariniuose užsiėmimuose, galėdavau turėti savo asmeninio laiko – eiti į renginius, sportuoti ar važinėtis dviračiu. Šiais metais studiją lankys abu mano vaikai – mažoji jau nuo Kalėdų klausinėja, ar tikrai jau pakankamai užaugo ir galės taip pat ten vykti. Man tai leidžia jaustis užtikrintai, kad mano vaikams ten smagu ir patinka. Man pačiai nuo vaikystės vasara prie jūros asocijuojasi su nuotykiais, naujais draugais, stovyklomis. Todėl labai noriu, kad ir mano vaikų vasaros būtų saulėtos, nuotaikingos, kad jie pramogautų, pažintų ir žaistų“, – teigia dirbanti mama.

Darbostogos su vaikais – misija įmanoma

Pakalbinus pačios „Labas, jūra“ studijos vieną iš įkūrėjų Agnę Ivanauskaitę-Strėlienę, paaiškėjo, kad mintis apie tokią vietą gimė susidūrus su ta pačia problema – kam darbostogų metu patikėti vaikus. Supratusi, kad toks klausimas kyla tikrai ne vien jai, moteris kartu su savo drauge ir bendraminte nusprendė pasiūlyti šios problemos sprendimo būdą. Jau antruosius veiklos metus skaičiuosianti studija šią vasarą mažuosius vėl kvies pramogauti ir pažinti Lietuvos pajūrį, o tėvelius tuo metu dovanoti laiką sau.

Dauguma praėjusiais metais studiją lankiusių vaikų tėvų ir buvo darbostogautojai, pasirinkę Palangą dėl puikios infrastruktūros, pritaikytos darbo ir poilsio derinimui. Nuostabi gamta, gausus viešbučių ir butų pasirinkimas, daugybė pramogų ir restoranų užtikrina darbostogautojams platų veiklų spektrą, o turiningu vaikų laisvalaikiu besirūpinanti „Labas, jūra“ išsprendžia jų užimtumo klausimą.

„Praėjusiais metais mūsų mažuosius džiugino žygiai su iškylomis lauke, išvykos į policijos komisariatą, gaisrinę, gintaro dirbtuvės ir daugybė kitų pramogų. Turėjome besikeičiančių mokytojų grafiką, tai labai pasiteisino. Mokytojai yra viena svarbiausių mūsų darbo grandies dalių, tad labai kruopščiai juos rinkomės. Mūsų mokytojai, tikrai nepasikuklinsiu pasakiusi, nuostabūs, kiekvienas jų vaikams suteikė vis naujų patirčių. Vieni mokė pažinti gitaros skambesį, kiti vedė sporto treniruotes, dar kiti rodė, kaip pasigaminti dirbinius iš molio. Visi jie turėjo tiek idėjų, kad visų nė neturėjome galimybės panaudoti, tad šiai vasarai užsiėmimų įvairovės ne tik kad netrūks, bet stengsimės jų įgyvendinti dar daugiau“, – pasakoja A. I. Strėlienė.

Studijos sumanytoja teigia, kad ryškių pokyčių, palyginti su praėjusiais metais, nebus – nežymiai keisis tik darbo laikas, maisto tiekėjas, tačiau vaikų dienos ritmas išliks toks pat. „Prieš pradedant naują sezoną, atlikome buvusių klientų apklausą, išsigryninome, kad einame teisingu keliu ir labai didelių pokyčių iš esmės nedarysime. Viskas praėjusiais metais taip pasiteisino, kad daug ko keisti ir neplanuojame. Studiją lankiusių vaikų tėvai pasakoja, kad mažieji iki šiol ilgisi vasaros ir „Labas, jūros“, tad daug dėmesio skirsime programai, kad turėtume kuo nustebinti mažuosius studijos lankytojus. Studija šiais metais startuos nuo birželio 20 d. ir savo veiklą tęs iki rugpjūčio 12 d. Paliksime laiko besimokantiems mokyklose atvykti į Palangą, o gale vasaros – papramogauti su tėveliais. Šią vasarą taip pat kviesime mūsų studijoje švęsti gimtadienius. Esame tikros, kad gimtadienio šventimas su nedidelėmis edukacijos užuominomis tik praturtina visą šventę, kiekvienas išsineša ne tik puikią nuotaiką, bet ir šį tą daugiau. Stengiamės, kad „Labas, jūra“ augintų puikius žmones, vasaros metu vaikai pramogaudami pasiimtų maksimumą, o tėvai, nesukdami sau galvos, galėtų ramiai dirbti ir poilsiauti“, – teigia studijos įkūrėja.

spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 12-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai šiandien seksis bendrauti su artimais žmonėmis įprastoje aplinkoje. Galite surengti namuose ar sodyboje nedidelę gurmanišką puotą savo artimiesiems, vaikams. JAUTIS. Neatsisakykite gauto pakvietimo, pasiūlymo apsilankyti pas draugus, kaimynus ar gimines. Jūs tikrai labai...

Astrologinė prognozė gegužės 11-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nederėtų rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų avantiūristinis pasiūlymas. Reformas namų ūkyje, asmeniniame gyvenime reikia vykdyti apgalvotai, tariantis bei derinant interesus su šeimos nariais. JAUTIS. Regis, neišvengsite nesusipratimų. Jūsų požiūris...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 13–19 dienoms. AVINAS Savaitės pradžia provokuos avantiūroms, rizikai, tiek susijusiai su meile, tiek su pirkimais-pardavimais bei verslais. Gali būti smagu, o gal šį kartą avantiūrizmas išeis ir į naudą. Seksis visuomeninėje...

Įsigiję pigiau vištienos „Rimi“, pasiruošite kepsnelių „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa draugų kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio. Šis patiekalas atsieis itin pigiai: ingredientų sąrašas trumpas, paruošimas...

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

Spalvomis, kvapais ir skoniais užburiantis Tunisas – dykumų oazės ir balto smėlio paplūdimiai nukels...

Krištolo skaidrumo Viduržemio jūros skalaujami ir palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai ne vieną keliautoją atvilioja į egzotiškąjį Tunisą, kone kiekviename žingsnyje stebinantį ryškiais kontrastais. Afrikos spalvų, kvapų bei skonių pripildytos kelionės akimirkos dar ilgai...

ORAI: Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį...

Gegužės 10-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Buhalterių diena)

Gegužės 10-oji – Buhalterių diena. Gegužės dešimtoji, penktadienis – 130-oji metų diena (penktoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 234 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Bertolda, Bertoldas, Putinas, Sangailė, Viktorina; rytoj: Dalius, Mamerta, Mamertas, Mamertina,...

Astrologinė prognozė gegužės 10-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien nemažai bendrausite, tačiau kai kurie pokalbiai virs ginčais ir ims varginti. Gali atsirasti techninių, transportavimo, prekybinių rūpesčių. Viską nesunkiai sutvarkysite ir išspręsite, jei tik nesinervinsite ir nenuleisite rankų. JAUTIS. Diena bus kupina piniginių,...

Baigėsi išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose: sulaukta beveik 170 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų. Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo...

„Rimi“ naujovė taromatuose: padės neprarasti nė vieno cento už grąžintą tarą

„Rimi“ pirkėjai nuo šiol galės pasirinkti, kaip jie nori susigrąžinti pinigus už depozitinę tarą. Iki šiol sugrąžinę depozitą, pirkėjai gaudavo popierinį kvitą, kurį galėdavo išleisti apsipirkdami „Rimi“, arba susigrąžindami kvite nurodytą sumą „Rimi“ kasose....

Lietuvoje surengtos HIMARS kovinio šaudymo pratybos: paleisti šoviniai į taikinius Baltijos jūroje

Ketvirtadienio popietę prasidėjo Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“. Jų metu į Baltijos jūrą šaudoma iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokios pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą. Pratybos vyksta Kairiuose, Klaipėdoje rajone, esančiame Brigados generolo Povilo Plechavičiaus...

Kas laimės šį savaitgalį? „Iki“ nuolaidiškėse pasiseks visiems: TOP 3 greitos idėjos užkandžiui, pietums...

Ir šeštadienį, ir sekmadienį teks rinktis, kam skirti savo balsą. Tačiau svarstyti, ką skanaus ir nebrangaus pasiruošti belaukiant rezultatų, nereikės. „Iki“ nuo ketvirtadienio kviečia į tradicines „Nuolaidiškes“ – pažėrė aibę gerų pasiūlymų ir siūlo...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13, Pietvakarių Lietuvoje kai kur 14–16 laipsnių šilumos. Penktadienį daug kur palis, dieną vyraus nedidelis lietus. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų,...

Gegužės 9-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šeštinės)

Gegužės 9-oji – Europos diena; Šeštinės. Gegužės devintoji, ketvirtadienis – 129-oji metų diena (ketvirtoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 235 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Austė, Austėja, Eda, Edita, Grigalius, Mintgailas, Mintgailė, Pominas,...

Astrologinė prognozė gegužės 9-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Patirsite daug įspūdžių, jei būsite įvykių sūkuryje, viskuo domėsitės, aktyviai bendrausite. Gali būti, kad teks duoti ar imti interviu, arba kitaip viešai išreikšti tam tikrą savo nuomonę. JAUTIS. Šiandien jums labiausiai norėsis paprastų žemiškų...

„Rimi“ įsigykite pistacijų pigiau: šis sveikatai palankus užkandis tiks „Eurovizijos“ vakarėliui (receptas)

Riešutus dažniau prisimename žiemą, tačiau tai puikus užkandis visais metų laikais. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad riešutai turi daug naudingų medžiagų, o juose esantys augaliniai steroliai mažina blogojo...

„Iki“ klientų valdybos narių grilio atradimai: kas labiausiai nustebino?

Didelio susidomėjimo sulaukusi naujoji „Iki“ iniciatyva – „Iki“ klientų valdyba – įgauna pagreitį. Susirinkę į pirmąjį posėdį, dešimt jos narių ne tik aptarė būsimą veiklą, bet ir nuveikė pirmąjį darbą, kurio rezultatai bus naudingi...

Gegužės 8-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Šv. Stanislovas, Cibulinis)

Gegužės 8-oji – Tarptautinė raudonojo kryžiaus diena; Šv. Stanislovas, Cibulinis; Lietuvos muitinės įkūrimo diena; Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo diena; Pasaulinė orientavimosi sporto diena. Gegužės aštuntoji, trečiadienis – 128-oji metų diena (trečioji 19-osios metų savaitės...

ORAI: Artėjančiomis dienomis bus kintanti temperatūra su trumpais lietumis, šalnomis naktį ir vidutinio stiprumo...

Šiandien be žymesnio lietaus. Vėjas šiaurinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Ketvirtadienį kai kur trumpai palis. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 1–6 laipsniai šilumos, Rytų Lietuvoje ore vietomis, dirvos paviršiuje...

Astrologinė prognozė gegužės 8-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Pasižymėsite komercine uosle, todėl pravartu pagalvoti, ką norėtumėte nusipirkti ar parduoti ir pan. Būkite pakantesni artimųjų bei vaikų nuomonei ir savitiems jų interesams. JAUTIS. Bus nemažai įvairiausių emocijų, jaudulio. Aplinkiniai gali reikšti pretenzijas arba...
spot_img
spot_img
spot_img